ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

مشکل آنتن گوشی های آیفون و روش های برطرف کردن آن

علت مشکل آنتن آیفون

گوشی های  آیفون در سراسر دنیا و صد البته در ایران طرفداران بسیاری دارد. بدون شک هیچ کس نمی تواند از کیفیت سخت افزاری و نرم افزاری این مدل گوشی صرفنظر کند. اما این گوشی دوست داشتنی گاهی با مشکل آنتن روبرو می شوند که در اصطلاح مردم به آن پریدن آنتن گوشی آیفون یا ماندن در حالت جستجو (searching) می گویند. این قضیه برای سیم کارت های همراه اول، ایرانسل و رایتل سابقه دارد. در ادامه با مرکز تعمیرات موبایل همراه باشید تا شما را با ” مشکل آنتن گوشی های آیفون و روش های برطرف کردن آن ” آشنا کنیم.

مشکل آنتن گوشی های آیفون در سری های آیفون 7 و 7 پلاس بیشتر دیده شده است. اما برخی مدل های دیگر گوشی های آیفون با این مشکل روبرو شده اند. البته اخیرا نیز گزارش هایی از وجود مشکل مشابه در آیفون های سری 12 یعنی جدیدترین نسل آیفون شده است. از دست رفتن آنتن گوشی با پیغام iPhone is not Activated خود را نشان می دهد.

تعمیر گوشی آیفون : تعمیرات گوشی ایفون : تعمیر موبایل آیفون

کد 43211 در آیفون

برخی کاربران در ایران پس از ارتقا نسخه iOS با مشکل نمایش نام اپراتور مواجه می‌شوند. به جای نام اپراتور، اعدادی مانند 43211 یا 35_432 نمایش داده می‌شود. با انجام عملیات ریست فکتوری، ریست گوشی و دیگر روش‌ها این مشکل برطرف نمی‌شود. تنها راه‌حلی که تاکنون برای حل این مشکل پیدا شده است، تغییر حالت شبکه است. به نظر می‌رسد این اعداد فقط زمانی نمایش داده می‌شوند که از حالت LTE یا 4G سیم کارت استفاده کنید و اگر شبکه را بر روی 3G قرار دهید، مشکل برطرف خواهد شد و نام اپراتور برای شما نمایش داده می‌شود. با این راه‌حل، شما به اینترنت 3G دسترسی خواهید داشت که البته سرعت کمتری نسبت به 4G خواهید داشت.

کد تقویت آنتن ایفون

کد #12345#3001*

نشانه ظاهری مشکل آنتن گوشی های آیفون

بدیهی ست که ظاهر شدن عباراتی چون No service (بدون سرویس) و no sim (بدون سیم کارت) و یا searching (در حال جستجو) در بالای صفحه بجای نشانه آنتن علامت بروز این مشکل است. اما گاهی نیز ضعف در آنتن دهی در برخی مناطق می تواند به این موضوع مربوط باشد. البته اگر محل خود را تغییر داده اید مثلا به مسافرت رفتید در وهله اول به این موضوع توجه نکنید و سعی کنید در مناطق دیگر هم آنتن گوشی خود را بررسی کنید.

در اکثر موارد با جابجایی این مشکل رفع می شود حتی ممکن است در محل مشکل، گوشی ها یا شبکه های دیگر به خوبی کار کنند. بنابراین کارکرد دیگر گوشی ها یا شبکه ها نباید ملاک عمل قرار گیرد. مثلا این امکان وجود دارد که گوشی شما بخاطر نزدیک بودن به یک دکل برق فشار قوی به خوبی عمل نکند.

برای بررسی عددی قدرت سیگنال و آنتن دهی گوشی می توانید به بخش تست دستگاه خود بروید. می توانید برای این کار *3001#12345#* (ستاره-سه-صفر-صفر-یک-مربع-یک-دو-سه-چهار-پنج-مربع-ستاره) را شماره گیری نمایید. بعد از این کار وارد بخش تست می شوید و می توانید به صورت عددی قدرت سیگنال را مشاهده کنید. این عدد براساس دسی بل نوشته شده است و هرچه به صفر نزدیک تر باشد (چه در حالت مثبت و چه در حالت منفی) پس سینگال قوی تری دارید. یادتان باشید که حداقل عدد برای سیگنال قابل آنتن دهی -113 است.

مشکل آنتن گوشی های آیفون

  • دلایل ایجاد مشکل آنتن گوشی های آیفون

به طور کلی مشکل آنتن دهی گوشی های آیفون ممکن است سخت افزاری یا نرم افزاری باشد. خودتان می توانید حدس بزنید که مثلا اگر به گوشی ضربه ای وارد شود یا از ارتفاع نسبتا زیاد سقوط کند یا در آب بیفتد مشکل سخت افزاری و یا همراه با مشکل نرم افزاری خواهد بود. در جای دیگر اگر بدون هیچگونه ضربه یا آسیب اینچنینی آنتن گوشی از کار افتاد یا پس از نصب یک نرم افزار این مشکل بوجود آمد پس قضیه مربوط به نرم افزار است. البته ضربه خوردن تنها دلیل مشکل سخت افزاری نخواهد بود زیرا مثلا گاهی استفاده بیش از اندازه از پاک کننده های گوشی نیز ممکن است باعث آسیب رساندن به گوشی می شود.

روش های برطرف کردن مشکل آنتن گوشی های آیفون

تجربه نشان داده است که در اکثر موارد برطرف کردن این مشکل بسادگی انجام می شود و نیازی به مراجعه به تعمیرکار و پرداخت هزینه های گزاف نیست. بنابراین بهتر است قبل از امتحان کرده مرحله آخر یعنی تعمیرات سخت افزاری مواردی را بررسی کنید.

قبل از هرکاری بدون اینکه نیاز به ریست کردن داشته باشید گوشی خود را در حالت پرواز قرار دهید. برای این کار دو دقیقه صبر کنید و پس از آن به حالت اولیه برگردید. این امر ممکن است به جستجوی آنتن کمک کند. این کار را حداقل دوبار انجام دهید و هر با دو دقیقه یا بیشتر صبر کنید.

وجود قاب گوشی ممکن است موجب مشکل آنتن دهی گوشی های آیفون شود به همین علت اگر قاب جدید یا هر وسیله جانبی جدیدی برای گوشی خود خریده اید و با این مشکل روبرو شده اید لطفا آن را جدا کرده و مجددا گوشی را ریستارت (خاموش و روشن) کنید. اگر نرم افزار جدید و از منبع نامشخصی نصب کرده اید نیز آن را بررسی کنید شاید ایراد از آن باشد.

اگر این دو مورد کارساز نبود گوشی را را ریستارت کنید. البته منظور ریستارت معمولی است (در مقابل فورس ریستارت). فورس ریستارت (Force Restart) را برای مرحله بعدی بگذارید.

سیم کارت خود را از محلش خارج کرده و پس از اطمینان از سلامت آن دوباره در جای خود قرار داده و گوشی را روشن کنید. اگر از سلامت سیم کارت خود مطمن نیستید آن را در یک گوشی دیگر امتحان کنید. اگر ایراد از سیم کارت است که بدیهی ست باید سیم کارت عوض شود و در غیر این صورت موارد دیگر را امتحان کنید. گاهی ممکن است تنها عدم قرار گیری درست سیم کارت در جای خود (سینی یا خشاب سیم کارت) باعث این مشکل شود.

ریست کردن شبکه (reset network) نیز در قسمت تنظیمات گوشی می تواند در برخی موارد به بازگرداندن آنتن گوشی کمک کند. برای این کار به مسیر تنظیمات قسمت عمومی و ریست تنظیمات شبکه بروید و صبر کنید تا خود گوشی کارش را انجام دهد. باید توجه داشته باشید که با این کار تمامی تنظیمات مربوط به شبکه های اتصال گوشی مانند گجت هایی که با بلوتوث و آیفون جفت (pair) شده بودند و همچنین رمز تمام شبکه های وای فای و دیگر رمزهای مربوط به گوگل و نرم افزارهای موجود حذف خواهند شد.

مشکل آنتن گوشی آیفون

 تغییر Voice and Data

در زمان استفاده از دیتا فور جی و تغییر آن به تری جی یا vice versa گاه مشکل حل می شود. پس از این تغییر موقت به صفحه اصلی بروید و آنتن را بررسی کنید.

اگر فکر می کنید که شبکه شما دچار مشکلی نیست با فورس ریستارت (force reseat) در زمان جستجو (searching) گوشی را وادار به انتخاب یک شبکه و آنتن دهی کنید. در سری های مختلف آیفون این راه کمی متفاوت است. اما برای ریستارت اجباری سری 7 (که بیشتر به مشکل پریدن آنتن دچار می شوند) ابتدا دکمه پاور را نگه داشته و همزمان دکمه کاهش صدا را در سمت دیگر فشار دهید.

پس از چند ثانیه گوشی خاموش و مجددا راه اندازی می شود. در زمان ریستارت شدن با مشاهده لوگوی اپل دکمه های پاور و کم کردن صدا را رها نمایید. توجه کنید که این روش موجب پاک شدن اطلاعات گوشی آیفون شما نخواهد شد و فقط برای راه اندازی آن به کار می رود.

البته در گوشی های آیفون سری قدیمی تر ریستارت کردن با دو دکه هوم و پاور به طور همزمان انجام می گیرد و تا مشخص شدن لوگوی اپل ادامه دارد.

آموزشگاه فنی حرفه ای تعمیرات موبایل

اگر آیفون خود را تازه خریداری کرده اید لازم است از ریجستر بودن آن مطمن شوید. حتما می دانید که این کار مدتی ست برای جلوگیری از فروش گوشی های قاچاق در بازار به اجرا درآمده است. مسلما اگر گوشی شما رجیستر نشده باشد نمی توانید از سیم کارت استفاده نمایید. برای این کار انتقال مالکیت گوشی به شخص خریدار لازم است و به منظور اطمینان از صحت این کار می توانید به سایت همتا وارد شده و گوشی خود را بررسی کنید. این تصور را نکنید که مشکل مذکور تنها زمانی ست که شما گوشی آیفون جدیدی خریداری کرده اید. مثلا اگر از گوشی ریجستر نشده استفاده کنید بعد از مدت زمان 30 روزه به طور خودکار غیرفعال خواهد شد.

در مواردی نیز عدم تنظیمات ساعت و تاریخ می تواند باعث اختلال در شناسایی آنتن شود. از این رو می توانید به قسمت تنظیمات عمومی و تاریخ و ساعت رفته و آن را در به صورت اتومات قرار دهید تا خودش تنظیم شود یا خود شما آن را دقیق تنظیم کنید.

آپدیت (به روز) نبودن گوشی می تواند موجب پریدن آنتن گوشی های آیفون شود. برای آپدیت کردن گوشی خود می توانید به بخش تنظیمات عمومی و آپدیت نرم افزار و دانلود رفته و پس از اتمام دانلود آن را نصب نموده و گوشی را ریست کنید تا مشکل حل شود. درصورتی که سیم کارت شما خوانده نمی شود می توانید از اینترنت وای فای یا رایانه ای که نرم افزار آیتیونز در آن نصب شده است استفاده کنید.

در مقابل نیز گاهی می توان از نسخه بک آپ قدیمی که در گوشی یا iCloud ذخیره شده است استفاده کرد. با ریستور کردن این نسخه احتمال برطرف شدن مشکل آنتن دهی گوشی های آیفون وجود دارد.

درصورت عدم موثر بودن این راهکارها ممکن است تعمیرکار لازم بداند که گوشی آیفون شما ریست فکتوری کند. البته حتما باید درنظر داشته باشید که با این کار تمامی اطلاعات گوشی شما پاک خواهد شد پس حتما قبل از این کار از اطلاعات خود بک آپ بگیرید. اگر مشکلی با این قضیه ندارید وارد بخش تنظیمات عمومی شوید. سپس گزینه ریست  و ریست تمام تنظیمات (reset all settings) را انتخاب کنید.

همانطور که در بالا اشاره کردیم اگر هیچکدام از راه کارهای نرم افزاری مشکل آنتن گوشی های آیفون را برطرف ننمود لازم است بخش سخت افزاری بررسی شود. آیفون ها دارای یک فلت آنتن هستند که اختلال در عملکرد آنها موجب مشکل در آنتن دهی شود.

در پایان مهمترین توصیه در زمان مشکل آنتن گوشی های آیفون به دارندگان این است که از تصمیم عجولانه بپرهیزند. با این که پریدن آنتن گوشی را تا حد یک شی بدون استفاده پایین می آورد. یعنی شما قادر به تماس، ارسال پیامک و سرویس اینترنت نخواهید داشت اما این موضوع نباشد باعث شود شتابزده عمل کرد. شما باید تمام راه کارها را از موارد بدون خطر شروع کنید و تعمیرات سخت افزاری را به مرحله آخر موکول کنید. البته توصیه به اینکه برای حل این مشکل و تعمیرات موبایل آیفون خود نزد تعمیرکار مجاز بروید.


5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟