ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

آموزش تعمیر شارژر موبایل – عیب یابی و رفع مشکل شارژر نکردن

آموزش تعمیر شارژر موبایل

همانطور که می دانید باتری های گوشی پس از استفاده و خالی شدن نیاز به شارژ شدن دارند. تکنولوژی شارژ سریع یا fast charging در سال های اخیر به گوشی ها اضافه شده است و در صورتی که مدت زمان شارژ گوشی کمتر باشد یک مزیت برای گوشی به حساب می آید.  برای شارژ کردن گوشی از شارژر استفاده می شود که دارای یک بخش کابل و بخش آداپتور می باشد. این دو بخش ممکن است به یکدیگر متصل و یا قابل جدا شدن باشند. زمانی که شارژر به گوشی موبایل متصل می شود در صورتی که به درستی کار کند علامت شارژ شدن بر روی گوشی ظاهر می شود و یا در برخی از مدل های گوشی چراغ کوچکی مربوط به شارژ شدن گوشی روشن می شود. اما گاهی ممکن است شارژر شما گوشی را شارژ نکند و نیاز به تعمیر شارژر موبایل داشته باشید که این شارژ نکردن می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در این مقاله از وبسایت تعمیرات موبایل به آموزش تعمیر شارژر موبایل و عیب یابی و رفع مشکل شارژ نکردن موبایل پرداخته شده است.

شارژرهای موبایل یکی از پرکاربردترین وسایل جانبی گوشی‌های همراه هستند که کاربران به طور مداوم از آن استفاده می‌کنند. اما همانند سایر وسایل الکترونیکی، شارژرها نیز در معرض خرابی و ایراداتی قرار دارند که می‌تواند باعث کاهش عمر مفید آنها شود. 

آموزش تعمیر و نگهداری شارژر موبایل، مهارتی است که می‌تواند هزینه‌های تعمیرات را کاهش داده و از عمر بیشتر شارژر اطمینان حاصل کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی رایج‌ترین مشکلات شارژرهای موبایل و روش‌های تشخیص و رفع آنها بپردازیم تا در صورت بروز ایراد، کاربر بتواند خود نسبت به رفع مشکل اقدام نماید.

تعمیرات موبایل

از کجا بدانیم که شارژرمان مشکل دارد؟

شارژر دستگاه های الکترونیکی مانند گوشی های موبایل، لپ تاپ و تبلت، قطعه ای مهم و حساس است که در صورت خرابی می تواند باعث مشکلات مختلفی شود. از جمله علائم خرابی شارژر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شارژ نشدن دستگاه: اگر دستگاه شما با وصل کردن شارژر شارژ نمی شود، اولین نشانه خرابی شارژر است.

شارژ شدن آهسته دستگاه: اگر دستگاه شما شارژ می شود، اما بسیار آهسته است، ممکن است شارژر شما مشکل داشته باشد.

گرم شدن بیش از حد شارژر: شارژر باید گرم شود، اما اگر بیش از حد گرم شود، ممکن است مشکل داشته باشد.

صدای بلند از شارژر: اگر شارژر صدای بلندی تولید می کند، ممکن است مشکل داشته باشد.

دود یا آتش از شارژر: اگر شارژر دود یا آتش تولید کند، بلافاصله آن را از پریز برق جدا کنید. این یک نشانه جدی است که شارژر شما مشکل دارد و می تواند خطرناک باشد.

اگر هر یک از این علائم را مشاهده کردید، باید شارژر خود را تعویض کنید. استفاده از شارژر معیوب می تواند باعث آسیب دیدن دستگاه شما شود.

تعمیر شارژر موبایل

ساختار باتری موبایل و نحوه درست شارژ کردن آن

منبع تغذیه و ذخیره انرژی در گوشی های موبایل توسط باتری انجام می گیرد. امروزه باتری های لیتیم یونی در گوشی ها و تبلت ها مورد استفاده قرار می گیرند که دارای ظرفیت بالاتری نسبت به باتری های قدیمی نیکل کادمیومی می باشند.

باتری در واقع یک سلول الکتروشیمیایی است که دارای دو الکترود به نام های کاتد و آند و یک الکترولیت می باشد و وظیفه آن تبدیل انرژی شیمیایی به انرژی الکتریکی است. انجام این عمل با متصل کردن شارژر به پریز برق و گوشی موبایل صورت می گیرد.  شارژ صحیح موبایل می توان نقش بسیاری در افزایش طول عمر باتری داشته باشد.

برای بالا بردن عمر مفید باتری بهتر است که در هنگام زدن گوشی به شارژ از آن استفاده نکنید. همچنین هیچ گاه اجازه ندهید که شارژ گوشی به صفر برسد و سپس آن را به شارژ بزنید. زمانی که شارژ موبایل به 20 درصد رسید زمان اتصال شارژر به گوشی می باشد. به 100 درصد رسیدن ارژ نیز کار درستی نمی باشد و می تواند باعث کاهش طول عمر باتری گردد. همیشه قبل از این که شارژ گوشی به 100 برسد آن را از برق بکشید.

آموزش تعمیر شارژر گوشیخراب شدن و آسیب به شارژر موبایل

در بسیاری از مواقع پیش می آید که با اتصال شارژر به گوشی، گوشی شارژ نمی شود و یا این که در هنگام شارژ شدن قطع و وصل می شود. همچنین ممکن است در اثر آسیب به شارژر روند سرعت شارژ موبایل بسیار کاهش یابد. در این گونه موارد ممکن است مشکل از خراب شدن شارژر و یا سوکت شارژر گوشی باشد. گاهی نیز ممکن است در اثر خرابی باتری شارژ گوشی با مشکل مواجه شود.

در ابتدا نیاز است تا با استفاده از روش هایی، نسبت به این که ایراد از شارژر است یا باتری گوشی یا موارد دیگر، اطمینان حاصل کنیم. برای این کار در ابتدا باید مطمئن شد که پریز برقی که شارژر به آن متصل است سالم است یا نه؟ پس نیاز است تا شارژر را به پریز دیگری متصل کرد و در صورت شارژ نشدن گوشی با تعویض پریز سعی در عیب یابی مشکل به وجود آمده نمود.

اگر مشکل در شارژر شما باشد می توان نسبت به تعمیر یا تعویض آن اقدام کرد اما گاهی ممکن است ایراد از مدار شارژ موبایل باشد و نیازی به تعویض شارژر نباشد و بایستی مدار شارژ گوشی تعمیر گردد.

مرکز آموزش تعمیرات گوشی تهران

بررسی سالم بودن باتری گوشی

ممکن است که مشکل شارژ نکردن یا بد شارژ کردن گوشی ناشی از خرابی باتری باشد و شارژر شما مشکلی نداشته باشد. جهت اطمینان از این نکته لازم است تا باتری دیگری را بر روی گوشی خود قرار دهید و ببینید که شارژ می شود یا نه؟ در صورتی که گوشی با باتری جدید شارژ شد مشکل از باتری بوده و باید تعویض باتری گوشی صورت گیرد.

آموزش تعمیر شارژر موبایل

همانطور که گفته شد شارژرها از دو قسمت آداپتور و کابل تشکیل شده اند و مشکل شارژ نشدن گوشی می تواند ناشی از خراب شدن یکی از این دو بخش باشد. این مورد بسیار پیش می آید که کابل شارژر در قسمت هایی دچار پارگی شده است و امکان اتصالی سیم ها وجود دارد. در این صورت باید کابل شارژر تعویض گردد. گاهی نیز ممکن است مشکل مربوط به آداپتور شارژر باشد که تعمیرکار با باز کردن آداپتور و بررسی مشکل آن تشخیص می دهد که آداپتور قابل تعمیر است یا باید تعویض گردد.

عیب یابی و رفع مشکل شارژ نکردن موبایل

برای رفع مشکل شارژ نشدن موبایل در ابتدا نیاز است تا آن را عیب یابی کرده و ایراد آن را به طور دقیق متوجه شویم. برای این کار راه های مختلفی را باد امتحان کرد تا به مشکل گوشی یا شارژر پی برد و نسبت به تعمیر آن اقدام کرد. در ادامه به روش های عیب یابی و رفع مشکل شارژ نکردن موبایل پرداخته شده است.

تعمیر شارژرز گوشی چگونه استتمیز کردن پورت گوشی

در بسیاری از مواقع امکان ورود آشغال های ریز به درون سوکت گوشی وجود دارد که باعث شده اند مانعی ایجاد شود و با اتصال شارژر گوشی قادر به شارژ شدن نباشد. می توان با استفاد از یک وسیله نوک تیز و با احتیاط فراوان سوکن گوشی را تمیز کرد و آشغال های آن را به بیرون ریخت. پس از انجام این کار شارژر را به گوشی متصل کنید و در صورتی که گوشی شارژ نشد به سراغ راه های دیگر بروید.

بازگشت به تنظیمات آپدیت قدیمی موبایل

در بسیاری از مواقع زمانی که گوشی خود را به روز رسانی می کنید ممکن است ایراداتی را در موارد مختلف از جمله نحوه شارژ گوشی مشاهده نمایید. ممکن است با آپدیت جدید گوشی  شما یا شارژ نشود یا سرعت شارژ شدن آن با کندی مواجه شود. می توان با بازگرداندن گوشی به نسخه قبلی آپدیت مشکل شارژ نشدن گوشی را حل کرد.

Restart کردن گوشی

گاهی ممکن است شارژ نشدن گوشی ناشی از مشکلات نرم افزاری باشد و تنها با ریستارت کردن بتوان این مشکل را برطرف نمود. در مواقع بسیاری مشاهده شده است که پس از این که گوشی دوباره راه اندازی شده است مشکل شارژ نشدن رفع شده است و نیازی به تعویض شارژر یا تعمیر موبایل نمی باشد. گاهی با خاموش کردن گوشی و شارژ کردن آن در حالت خاموش مشکل عدم شارژ کردن حل شده و گوشی بدون هیچ مشکلی شارژ می گردد.

مشکل در سوکت شارژر گوشی

در صورتی که اطمینان حاصل کردید که مشکل شارژ نشدن گوشی مربوط به شارژر و یا باتری گوشی نمی باشد، احتمال می رود که مشکل ناشی از خراب شدن سوکت شارژر موبایل باشد. گاهی اوقات ممکن است در اثر استفاده نادرست از شارژر در هنگام قرار دادن و درآوردن آن از سوکت، این قسمت از گوشی دچار مشکل شود. گاهی نیز رطوبت و یا خیس شدن گوشی و یا ضربه خوردن به آن می تواند مشکلاتی را در قسمت سوکت شارژر گوشی ایجاد نماید. در صورتی که سوکت دچار اشکال باشد باید گوشی را به تعمیرگاه برد و نسبت به تعمیر و یا تعویض سوکت آن اقدام نمود.

آموزش تعمیر شارژر موبایلگاهی اوقات ممکن است شارژ نشدن گوشی به علت شناسایی نشدن باتری گوشی باشد که در این صورت نیز باید از یک کانکتور باتری استفاده نمود و همینطور مسیر BSI مورد بررسی قرار گیرد. تعمیرکار موبایل حرفه ای می تواند پس از عیب یابی گوشی مشکل شارژ نشدن آن را برطرف نماید.


پیشنهاد ویژه : اگر نیاز به تعمیر شارژر موبایل خود دارید می توانید از صفحات تعمیرات موبایل سامسونگ و تعمیرات موبایل آیفون درخواست خود را ثبت نمایید و یا با شماره تلفن مرکز تعمیرات موبایل تماس بگیرید. شما کاربران گرامی همچنین می توانید از سایر خدمات این مرکز از جمله تعویض گلس گوشی و نیز تعمیرات هارد گوشی بهره ببرید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟