ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

معرفی انواع صفحه نمایش گوشی + مقایسه بهترین صفحه نمایش ها

معرفی انواع صفحه نمایش گوشی + مقایسه بهترین صفحه نمایش ها

صفحه‌ نمایش‌ ها بر زندگی ما تسلط دارند و ما بیشتر و بیشتر به آنها نگاه می‌ کنیم. میان صفحه‌ نمایش تلفن‌ ها، تلویزیون‌ ها، رایانه‌ ها و حتی یخچال‌ ها، احتمالاً برای بسیاری از جنبه‌ های زندگی خود به نگاه‌کردن به صفحه‌ نمایش متکی هستید. اما این نمایشگرها در واقع می‌ توانند به روش‌ های مختلفی ساخته شوند و انواع مختلف نمایشگرها مزایا و معایب متفاوتی دارند. انواع صفحه‌ نمایش دارای اسامی متفاوتی هستند و ممکن است گیج‌ کننده باشند. در این مقاله از مرکز تعمیرات موبایل به طور خلاصه انواع تکنولوژی صفحه‌ نمایش را معرفی می‌ کنیم.

تعمیرات موبایل

انواع صفحه نمایش

 • صفحه نمایش نوع LCD
 • صفحه نمایش نوع IPS
 • صفحه نمایش نوع TFT
 • تفاوت نمایشگرهای TFT و  IPS
 • نمایشگرهای LED
 • نمایشگرهای OLED
 • صفحه نمایش نوع AMOLED
 • Super AMOLED
 • صفحه نمایش نوع AMOLED

صفحه نمایش نوع LCD

امروزه رایج‌ ترین نوع نمایشگر LCD یا نمایشگر کریستال مایع است. ال‌ سی‌ دی ها اساساً از یک‌ لایه محلول کریستالی نازک استفاده می‌ کنند که بین دو صفحه شیشه‌ ای پلاریزه قرار گرفته است. شبکه‌ ای متشکل از میلیون‌ ها ترانزیستور، انرژی کریستال‌ ها را تأمین می‌ کند و باعث باز یا بسته‌ شدن آن‌ ها می‌ شود و در نهایت نوری را که می‌ تواند از لایه پلاریزه عبور کند، فیلتر می‌ کند تا یک تصویر ایجاد کند. LCDها می‌ توانند به‌ صورت پیکسلی اجازه عبور یا مسدودکردن نور را بدهند. زمانی که شما میلیون‌ ها پیکسل دارید، می‌ توانید یک تصویر نسبتاً ً دقیق ایجاد کنید.

البته، ممکن است تعجب کنید که چگونه این نمایشگرها می‌ توانند رنگ تولید کنند، این کار با تقسیم هر پیکسل به سه زیر پیکسل انجام می‌ شود که یک بخش کنترل مجزا است و هر زیر پیکسل یک فیلتر رنگ قرمز، سبز یا آبی (RGB) دارد و ترکیب اینها می‌ تواند به طور مؤثر هر رنگی را ایجاد کند.

یک جزء نهایی برای فناوری LCD وجود دارد و آن نور پس‌ زمینه است. نور پس‌زمینه نوری را تأمین می‌ کند که در نهایت فیلتر می‌ شود تا یک تصویر ایجاد شود. به طور سنتی، LCDها از نور پس‌ زمینه CCFL استفاده می‌ کردند که حاوی جیوه است. اما اخیراً، تولیدکنندگان به‌جای آن به نوع دیگری از نور پس‌ زمینه روی آورده‌ اند.

انواع صفحه نمایش گوشی ها : صفحه نمایش نوع LCD

صفحه نمایش نوع IPS

نمایشگرهای IPS بخشی از خانواده فناوری LCD  هستند. نمایشگرهای IPS یا Switching In-Plane، از کریستال‌ های مایع که به‌ موازات یکدیگر قرار گرفته‌ اند برای تولید رنگ‌ های غنی استفاده می‌ کنند. پانل‌ های IPS با تغییر الگوهای کریستال‌ های مایع آن ها شناخته می‌ شوند. توانایی کریستال مایع برای جا به‌ جایی افقی، زاویه دید بهتری ایجاد می‌ کند. مانیتورهای IPS همچنان فناوری انتخابی برای کاربرانی هستند که خواهان دقت و ثبات رنگ هستند وقتی صحبت از عملکرد رنگ و زاویه دید فوق‌ العاده می‌ شود نمایشگرهای IPS واقعاً عالی هستند.

برخی گوشی‌ های دارای صفحه‌ نمایش IPS

 • Poco M4 Pro 5G
 • Xiaomi Redmi Note 11
 • Samsung Galaxy A21s

بررسی انواع صفحه نمایش گوشی : صفحه نمایش نوع IPS

صفحه نمایش نوع TFT

پنل‌ های LCD اولیه از فناوری ماتریس غیرفعال استفاده می‌ کردند و به دلیل تصاویر تار مورد انتقاد قرار می‌ گرفتند. دلیل این امر این است که تغییرات سریع تصویر به کریستال‌ های مایع برای تغییر سریع فاز نیاز دارند و فناوری ماتریس غیرفعال از نظر سرعت تغییر فاز کریستال‌ های مایع محدود بود.

در نتیجه، فناوری ماتریس فعال اختراع شد و ترانزیستورها (TFT) برای کمک به کریستال‌ های مایع برای حفظ بار خود و تغییر فاز سریع‌ تر مورداستفاده قرار گرفتند.

کلاس تعمیر گوشی با مدرک بین المللی

تفاوت نمایشگرهای TFT و  IPS

 1. ازآنجایی‌که نمایشگرهای IPS نسخه بهبودیافته نمایشگرهای TFT هستند، زاویه دید نمایشگرهای IPS بسیار گسترده تر است. وقتی TFT را با IPS مقایسه می‌ کنید، یک امتیاز مثبت به نفع IPS است. با صفحه‌ نمایش TFT، نمی‌ توانید یک تصویر را از زوایای مختلف بدون مواجهه با هاله، تاری، یا بخش خاکستری که برای مشاهده شما مشکل ایجاد می‌کند تماشا کنید.
 2. نمایشگر IPS کنتراست بالاتری دارد.
 3. صفحه‌ نمایش IPS حدود 0.3 میلی‌ ثانیه زمان پاسخگویی دارد درحالی‌که صفحه‌ نمایش TFT حدود 10 میلی‌ ثانیه پاسخ می‌ دهد که باعث می‌ شود این صفحه‌ نمایش برای بازی ضعیف عمل کند.
 4. هزینه تولید نمایشگر TFTارزان‌ تر از IPSاست و بازده تولید بهتری نسبت به IPS دارد.
 5. TFT بیش از 15 درصد مصرف برق کمتری نسبت به IPS دارد. دلیل آن وجود کریستال مایع در داخل صفحه‌ نمایش IPS است

پیشنهاد فوق العاده : شما عزیزان می توانید درخواست تعمیرات انواع گوشی و تبلت های مدل جدید و قدیمی خود را به صورت آنلاین در سایت مرکز تعمیرات موبایل ثبت نمایید. برای ثبت درخواست تعویض ال سی دی گوشی و یا تاچ گوشی ، تعمیرات هارد گوشی (تعمیر و تعویض هارد خراب یا سوخته) ، تعویض گلس گوشی و همچنین تعمیر گوشی آب خورده می توانید بر روی لینک هر کدام کلیک کنید یا با کارشناسان ما در مرکز تعمیرات موبایل تماس حاصل فرمایید. 

انواع صفحه نمایش گوشی: نمایشگرهای LED

احتمالاً تاکنون متوجه این واقعیت شده‌ اید که نمایشگرهای LED با LCD ها تفاوتی ندارند. در واقع نمایشگرهای LED نوعی LCD هستند. اما آنچه که یک صفحه‌نمایش LED را متمایز می‌ کند، کمتر به نحوه فیلترکردن نور و بیشتر به منبع آن نور مربوط می‌ شود.

LED مخفف Light-Emitting Diode است و اساساً با عبور جریان از یک ماده نیمه‌هادی کار می‌ کند. برای اهداف این مقاله، واقعاً مهم نیست که LED ها چگونه کار می‌ کنند، فقط اینکه آن ها نور تولید می‌ کنند.

LED ها منبع نور روشن تری را ارائه می دهند در حالی که انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. آنها علاوه بر رنگ RGB سنتی، توانایی تولید رنگ سفید را نیز دارند و از نوع پنل مورد استفاده در مانیتورهای HDR هستند.

اما انواع مختلفی از نمایشگرهای LED وجود دارد و انواع مختلف آن‌ ها تا حد زیادی به تعداد LEDها و محل قرارگیری آنها بستگی دارد.

انواع صفحه‌ نمایش موبایل : صفحه نمایش LED

 • نمایشگر های LED با نور پس زمینه لبه

اکثر نمایشگرهای LED قدیمی دارای نور پس‌ زمینه لبه هستند که اساساً به این معنی است که یک سری LED در اطراف لبه‌ های نمایشگر قرار گرفته‌ اند. نور ایجاد شده توسط این LED ها با پخش‌کننده نور پراکنده می‌ شود و تصویر یکنواخت‌تری ایجاد می‌ کند. اما نقطه‌ضعف این است که این نمایشگرها به‌اندازه سایر انواع نمایشگرهای LED روشن نیستند.

 • نمایشگرهای LED با نور پس زمینه مستقیم

در نمایشگرهای LED با نور پس‌ زمینه مستقیم نور پس‌ زمینه لبه کنار گذاشته می‌ شوند و در عوض چند LED را در پشت صفحه قرار می‌ دهند، به این معنی که نور بیشتری عرضه می‌ شود و نور در سراسر صفحه‌ نمایش یکنواخت است. این باعث ایجاد یک تصویر روشن‌ تر می‌ شود .

 • نمایشگرهای mini-LED

همان‌ طور که از نام آن پیداست، فناوری mini-LED اندازه هر LED پشت یک نمایشگر را کاهش می‌ دهد و نتیجه این است که تعداد بیشتری از آنها را می‌ توان در نمایشگر گنجاند. با فناوری mini-LED، نمایشگرها می‌ توانند از چند ده نور پس‌ زمینه به صد ها نور پس‌ زمینه تبدیل شوند که هرکدام به‌ صورت جداگانه قابل‌کنترل هستند. به طور متوسط، mini-LEDها حدود 0.008 اینچ هستند. این تقریباً یک‌ پنجم اندازه یک LED سنتی است.

 • نمایشگرهای micro-LED

در حال حاضر نمایشگرهای میکرو ال‌ ای‌ دی بسیار کمی در بازار وجود دارد، اما به طور گسترده‌ ای آینده‌ دار در نظر گرفته می‌ شوند و ما انتظار داریم تعداد بیشتری از آنها به‌ زودی عرضه شوند. میکرو ال‌ ای‌ دی‌ ها حدود 0.002 اینچ هستند که اساساً به این معنی که برای هر پیکسل روی صفحه‌ نمایش می‌توان یک LED داشت.

انواع صفحه نمایش گوشی: نمایشگرهای OLED

نمایشگرهای OLED (دیود ساطع‌ کننده نور ارگانیک) در بسیاری از دستگاه‌ های رده‌بالا، یافت می‌ شود، اما ممکن است در آینده نزدیک با نمایشگرهای میکرو LED به چالش کشیده شود.

نمایشگرهای OLED لایه‌ های پلاریزه ندارند. در عوض، زمانی که ولتاژ اعمال می‌ شود، هر زیر پیکسل در یک صفحه‌ نمایش OLED روشن می‌ شود. هر زیر پیکسل حاوی یک مولکول متفاوت است که واکنش‌ های متفاوتی به ولتاژ اعمال شده نشان می‌ دهد. در نتیجه رنگ‌ های مختلفی تولید می‌ شود.

ممکن است متوجه شده باشید که گفتیم که زیر پیکسل‌ ها با اعمال ولتاژ روشن می‌ شوند و درست است. این بدان معناست که در نمایشگرهای OLED نیازی به نور پس‌ زمینه نیست. هنگامی که تصویر سیاه است، ولتاژ را نمی‌ توان به پیکسل اعمال کرد که باعث ایجاد سطوح سیاه واقعی می‌ شود.

انواع فناوری صفحه نمایش گوشی : صفحه نمایش OLED

معایبی برای نمایشگرهای OLED وجود دارد و قابل‌توجه است که نمایشگرهای OLED به‌روشنی نمایشگرهای LCD نیستند، زیرا نور پس‌ زمینه ندارند. همچنین مواد مورداستفاده برای ساخت آنها گران‌ تر است.

برخی گوشی‌ های دارای صفحه‌ نمایش OLED

 • Apple iPhone 13
 • Asus Zenfone 8
 • Huawei P50 Pro

صفحه نمایش نوع AMOLED

نمایشگرهای آمولد نسخه توسعه‌ یافته نمایشگرهای OLED هستند، AMOLED مخفف Active Matrix Organic Light Emitting Diode است. در این مورد، پیکسل‌ های OLED با یک‌لایه TFT ادغام می‌ شوند و یک ماتریس یا شبکه ایجاد می‌ کنند. هر پیکسل توسط دو ترانزیستور هدایت می‌ شود، یکی برای روشن یا خاموش‌ کردن و دیگری برای مدیریت جریان ثابت وارد شده به پیکسل. AMOLED در مصرف انرژی کم و روشنایی بالا برتری دارد و آنها را برای نمایش ویدئو مناسب می‌ کند.

برخی گوشی‌ های دارای صفحه‌ نمایش آمولد

 • OnePlus 9
 • Samsung Galaxy S21 Ultra
 • Poco F3

انواع صفحه نمایش گوشی های هوشمند : صفحه نمایش نوع AMOLED

نمایشگرهای Super AMOLED

سوپر آمولد بهترین جایگزین برای صفحه‌ نمایش AMOLED است زیرا رنگ‌ ها واضح‌ تر هستند. این نمایشگرها گران هستند. نمایشگرهای Super AMOLED سبک‌ تر و نازک‌ تر هستند، زیرا صفحه‌ نمایش سوپر آمولد شامل قطعاتی مانند پیکسل‌ های تصحیح‌ کننده رنگ و حسگرهای لمسی است. همه این ها فقط در یک‌ لایه، جاسازی شده‌ اند.

برخی گوشی‌ های دارای صفحه‌ نمایش سوپر آمولد

 • Samsung Galaxy Z Fold3
 • Xiaomi 11T Pro
 • Samsung Galaxy A72

تفاوت صفحه نمایش های گوشی : صفحه نمایش Super AMOLED

تفاوت نمایشگرهای AMOLED و Super AMOLED

این دو نوع صفحه نمایش در برخی قابلیت ها و امکانات با هم تفاوت دارند که در ادامه به آن ها می پردازیم.

 • تفاوت نرخ تازه‌سازی در نمایشگر نوع آمولد و سوپر آمولد

صفحه‌ نمایش سوپر آمولد می‌ تواند نرخ تازه‌ سازی بالاتری را ارائه کند مانند 120 هرتز و 144 هرتز درحالی‌که این امکان حتی در صفحه‌ نمایش آمولد وجود ندارد، اما این امر لایه بیشتری را اضافه می‌ کند و در نتیجه صفحه‌ نمایش را حجیم می‌ کند؛ بنابراین می‌ توان از سوپر آمولد برای افزودن نرخ تازه‌ سازی بالا استفاده کرد.

 • تفاوت قابلیت انعکاس نور در نمایشگر نوع آمولد و سوپر آمولد

صفحه‌نمایش سوپر آمولد دارای قابلیت بیشتری برای انعکاس نور است زیرا لایه‌ های زیادی ندارد. بنابراین، نرخ دید در محیط‌ های با روشنایی بالا مانند نور مستقیم خورشید 80٪ است. درحالی‌ که میزان نرخ دید در صفحه‌ نمایش آمولد 50٪ است زیرا لایه‌ های زیادی دارد؛ بنابراین، نور به دام می‌ افتد.

 • خطر سوختن صفحه در صفحه‌ نمایش آمولد و سوپر آمولد

خطر سوختن صفحه در صفحه‌ نمایش آمولد بیشتر است زیرا پیکسل‌ ها در هر اینچ در یک‌ لایه شیشه‌ ای محصور شده‌ اند و باعث گرم‌ شدن، سوختن و در نهایت ازبین‌ رفتن آن‌ ها می‌ شود. در مقابل، خطر سوختن صفحه‌ نمایش در سوپر آمولد به طور قابل‌ توجهی کمتر است زیرا پیکسل‌ ها به طور یکنواخت پخش می‌ شوند.

 • ضخامت نمایشگرهای AMOLED و Super AMOLED

نمایشگرهای سوپر آمولد نازک‌ تر و سبک‌ تر هستند زیرا تنها دو لایه شیشه بین آنها وجود دارد. همه قطعات به طور یکنواخت پخش شده اند، درحالی‌ که صفحه‌ نمایش آمولد به دلیل لایه اضافی ضخیم‌تر و حجیم‌ تر است.

تفاوت نمایشگرهای  Super AMOLED و IPS

 1. از نظر رنگی، صفحه‌ نمایش‌ هایسوپر آمولد فراوانی رنگی بیشتری نسبت به صفحه‌ نمایش‌های IPS دارند و درخشان‌تر به نظر می‌ رسد.
 2. سوپر آمولد کنتراست خوب و دامنه رنگی گسترده دارد؛ بنابراین، به‌ طورکلی واقعی‌ تر است.
 3. در زمینه زاویه دید، نمایشگرهای IPS وسوپر آمولد عملکرد بسیار خوبی دارند.
 4. به دلیل عدم نور پس‌ زمینه، صفحه‌ نمایش سوپر آمولد اغلب نازک‌ تر از صفحه‌ نمایش IPS است.
 5. در زیر نور خورشید IPS وسوپر آمولد نمایش خوبی دارند، اماسوپر آمولددر جزئیات تصویر کمی بهتر از IPS است.

در این مقاله به معرفی انواع صفحه نمایش گوشی موبایل و تکنولوژی های به کار رفته در آن ها پرداختیم. امیدواریم که شما عزیزان در هنگام خرید گوشی موبایل بتوانید با در نظر داشتن این نکات، بهترین انتخاب را داشته باشید.


از دیگر خدمات مرکز تعمیرات موبایل می توان به تعمیر گوشی سامسونگ با ضمانت اصالت قطعات و همچنین تعمیر گوشی آیفون (مدل های جدید یا قدیمی ایفون) ، تعمیر گوشی شیائومی (گوشی های شیائومی اغلب با مشکل هنگ کردن و روشن نشدن مواجه می شوند) و  تعمیر گوشی هواوی اشاره کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این خدمات بر روی لینک هر کدام کلیک کنید.

4/5 - (5 امتیاز)

5 دیدگاه

 1. سعید گفت:

  اطلاعات جامع و کاملی بود، و خیلی عالی که تفاتها و شباهتها رو نوشتین. ممنون از شما

 2. s.mahdi گفت:

  من میخواستم بدونم برای گیم کدام صفحه نمایش بهتره؟!

 3. ر ح گفت:

  فردا تحقیق داشتم با یه استاد …نقطه چین ممنونم ❤️ کامل بود
  امیدوارم که انرژی این کار خوبتون بهتون برگرده🌹

  • پشتیبان گفت:

   سلام وقتتون بخیر
   خیلی خوشحالیم که تونستیم نقطه ای کوچیکی تو موفقیت درسی شما باشیم.
   امیدواریم که باز هم کامنت های انرژی بخش شما رو ببینیم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟