ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

10 علت تاری عکس دوربین گوشی + 17 روش تعمیرات

علت تاری عکس دوربین گوشی و روش تعمیرات

تاری عکس دوربین گوشی یک مسئله خسته کننده است که می تواند مانع از توانایی ما در گرفتن عکس های واضح و شفاف شود. برای رفع موثر این مشکل، درک علل زمینه ای در پشت تاری دوربین ضروری است.

عوامل متعددی در تاری دوربین گوشی نقش دارند، از جمله مشکلات فوکوس خودکار، تاری حرکت و محدودیت‌های نوری. در این مقاله از مرکز تعمیرات گوشی به بررسی علت تاری عکس دوربین گوشی را راه حل های برطرف کردن آن خواهیم پرداخت.

۱۰ تا دلیل برای تاری عکس دوربین گوشی

در این جا به بررسی 10 دلیل تاری عکس های دوربین پرداخته ایم:

دلایل تاری عکس دوربین گوشی

 1. لرزش دوربین

لرزش دوربین زمانی رخ می دهد که دوربین در طول زمان نوردهی حرکت می کند و باعث می شود تصویر تار به نظر برسد. اگر دوربین به طور ثابت نگه داشته شود یا اگر سرعت شاتر برای نور موجود خیلی کم باشد، ممکن است این اتفاق بیفتد.

برای جلوگیری از لرزش دوربین، عکاسان می توانند از سه پایه یا سایر دستگاه های تثبیت کننده استفاده کنند، سرعت شاتر را افزایش دهند یا از لنزهایی با لرزشگیر تصویر استفاده کنند.

اگر به مباحث تعمیر گوشی همراه علاقه مند هستید و دوست دارید این رشته فنی و محبوب را به صورت کاملا حرفه ای و تخصصی نزد اساتید مجرب آموزش ببینید؛ پیشنهاد می کنیم در دوره آموزش تعمیرات موبایل شرکت کنید.
 1. مشکلات فوکوس

اگر دوربین نتواند به درستی فوکوس کند، می تواند منجر به تار شدن تصاویر شود. اگر سیستم فوکوس خودکار به درستی کار نکند، یا اگر عکاس به صورت دستی روی ناحیه اشتباه فوکوس کند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

برای جلوگیری از مشکلات فوکوس، عکاسان می‌توانند تنظیمات فوکوس خودکار را بررسی کرده و مطمئن شوند که دوربین روی ناحیه درست فوکوس می‌کند. آنها همچنین می توانند در صورت لزوم از فوکوس دستی استفاده کنند.

ادامه مطلب
دلیل افت کیفیت دوربین گوشی
 1. عمق میدان

عمق میدان به مقدار تصویری که در فوکوس است اشاره دارد. عمق میدان کم می‌تواند منجر به تار شدن قسمت‌هایی از تصویر شود، در حالی که عمق میدان عمیق می‌تواند منجر به فوکوس شدن کل تصویر شود. برای کنترل عمق میدان، عکاسان می توانند دیافراگم، فاصله بین دوربین و سوژه و فاصله کانونی لنز را تنظیم کنند.

تاری عکس دوربین گوشی به دلیل عمق میدان

 1. تاری حرکت

تاری حرکت زمانی رخ می دهد که سوژه یا دوربین در طول زمان نوردهی در حال حرکت باشد. این می تواند منجر به یک تصویر تار شود، حتی اگر دوربین ثابت نگه داشته شود. برای جلوگیری از تاری حرکت، عکاسان می‌توانند از سرعت شاتر سریع‌تر استفاده کنند، ISO را افزایش دهند، یا از فلاش برای ثابت کردن عمل استفاده کنند.

 1. نور کم

در شرایط نور کم، دوربین ممکن است برای گرفتن یک تصویر واضح مشکل داشته باشد و در نتیجه مات شود. این می تواند به دلیل سرعت شاتر پایین، تنظیم ISO بالا یا هر دو باشد. برای ثبت تصاویر واضح در نور کم، عکاسان می توانند از دیافراگم بازتر، سرعت شاتر آهسته تر، ISO بالاتر یا فلاش استفاده کنند.

 1. سوژه خارج از فوکوس

اگر سوژه در فوکوس نباشد، می تواند تصویری تار ایجاد کند. اگر سیستم فوکوس خودکار به درستی کار نکند یا اگر عکاس به صورت دستی روی ناحیه اشتباه فوکوس کند، ممکن است این اتفاق بیفتد. برای اطمینان از فوکوس بودن سوژه، عکاسان می توانند تنظیمات فوکوس خودکار را بررسی کرده و روی چشمان سوژه یا سایر ویژگی های مهم فوکوس کنند.

 1. لنز کثیف

لنز کثیف می‌تواند باعث تار شدن تصویر شود، زیرا کثیفی یا لکه‌ها می‌توانند نور ورودی به لنز را مختل کنند. برای جلوگیری از کثیف شدن لنز، عکاسان می توانند از کلاهک لنز، هود لنز و کیت های تمیزکننده لنز استفاده کنند تا لنزهای خود را تمیز نگه دارند.

 1. تنظیمات دوربین

تنظیمات نادرست دوربین می تواند باعث تار شدن تصاویر شود. برای مثال، اگر سرعت شاتر خیلی کم باشد یا دیافراگم خیلی باز باشد، می‌تواند منجر به تار شدن تصویر شود. برای اطمینان از صحیح بودن تنظیمات دوربین، عکاسان می توانند از نورسنج داخلی دوربین استفاده کنند یا از نورسنج جداگانه برای اندازه گیری نور موجود استفاده کنند.

تاری عکس دوربین گوشی به دلیل تنظیمات دوربین

 1. فشرده سازی

هنگامی که تصاویر فشرده می شوند، می تواند منجر به از دست دادن جزئیات و وضوح آنها شود و آنها را تار نشان دهد. برای جلوگیری از ایجاد مصنوعات فشرده سازی، عکاسان می توانند تصاویر خود را در قالب فایل بدون اتلاف، مانند TIFF یا RAW ذخیره کنند.

 1. پیکسل‌سازی

وقتی یک تصویر بیشتر از اندازه اصلی خود بزرگ می‌شود، می‌تواند منجر به پیکسل‌شدن شود و تصویر تار و فاقد جزئیات به نظر برسد. برای جلوگیری از پیکسل شدن، عکاسان می‌توانند از دوربینی با وضوح بالاتر استفاده کنند یا از بزرگ‌نمایی تصاویر خود بیش از اندازه اصلی خودداری کنند.

ادامه مطلب
معرفی گوشی با کیفیت دوربین بالا + قیمت

۱۰ تا راه حل برای رفع مشکل تاری دوربین گوشی

تاری دوربین گوشی مشکل رایجی است که بسیاری از کاربران گوشی های هوشمند هنگام ثبت لحظات به یاد ماندنی با آن مواجه می شوند. عکس‌های تار می‌توانند خسته‌کننده باشند، زیرا نمی‌توانند به‌طور دقیق موضوع یا صحنه مورد نظر را به تصویر بکشند.

دلیل اصلی تاری دوربین گوشی، عدم توانایی دوربین در فوکوس مناسب و در نتیجه کیفیت پایین تصویر است. با این حال، چندین راه حل برای کاهش این مشکل و اطمینان از واضح و شفاف بودن عکس‌ها وجود دارد.

۱۰ تا راه حل برای رفع مشکل تاری دوربین گوشی

 1. لنز دوربین را تمیز کنید

یکی از دلایل اصلی تاری دوربین گوشی کثیف بودن لنز است. پاک کردن لنز با یک پارچه نرم یا محلول تمیزکننده لنز می‌تواند لکه ‌ها، اثر انگشت و گرد و غبار را پاک کند و به دوربین امکان فوکوس صحیح را بدهد.

اگر دوربین گوشی برند آیفون شما دچار مشکلات عدیده ای شده است می توانید تعمیرات موبایل آیفون خود از جمله تعمیر و تعویض دوربین آن را به ما بسپارید و طی 24 الی 48 ساعت، تلفن هوشمند سالم خود را تحویل بگیرید.
 1. فعال کردن ضربه برای فوکوس

اکثر گوشی‌های هوشمند یک ویژگی ضربه به فوکوس را ارائه می‌دهند، که در آن می‌توانید با ضربه زدن روی صفحه، موضوعی را که می‌خواهید روی آن فوکوس کنید، به صورت دستی انتخاب کنید. از این عملکرد برای اطمینان از فوکوس دقیق دوربین روی سوژه مورد نظر استفاده کنید.

 1. دست های خود را ثابت نگه دارید

لرزش دست ها می تواند منجر به تار شدن تصاویر شود. گوشی را با هر دو دست بگیرید و آرنج خود را نزدیک بدن خود نگه دارید تا دوربین ثابت شود. روش دیگر، استفاده از سه پایه یا تثبیت کننده تلفن را برای از بین بردن هرگونه حرکت ناخواسته در نظر بگیرید.

حل مشکل تاری عکس دوربین گوشی با ثابت نگه داشتن دست ها

 1. نور را افزایش دهید

نور ناکافی می تواند باعث شود دوربین با فوکوس مشکل داشته باشد. با جابجایی به یک منطقه با نور مناسب یا استفاده از منابع روشنایی خارجی، مانند لامپ ها یا چراغ های استودیو، از شرایط روشنایی کافی اطمینان حاصل کنید.

 1. تنظیمات دوربین را بررسی کنید

برای بهینه سازی کیفیت تصویر، تنظیمات مختلف دوربین مانند نوردهی و ISO را آزمایش کنید. افزایش سرعت شاتر می تواند به توقف حرکت و کاهش تاری کمک کند.

تصاویر دوربین گوشی سامسونگ شما تار و بی کیفیت شده اند؟! جای نگرانی نیست. می توانید با استفاده از خدمات تعمیر موبایل سامسونگ ما در کوتاه ترین زمان ممکن با تلفن همراه خود عکس هایی با کیفیت و زیبا ثبت کنید.
 1. به روز رسانی برنامه دوربین

گاهی اوقات، مشکلات تاری دوربین را می توان با به روز رسانی برنامه دوربین حل کرد. به‌ روز رسانی ‌های موجود را از طریق فروشگاه برنامه دستگاه خود بررسی کنید تا مطمئن شوید آخرین نسخه را نصب کرده‌اید.

 1. ویژگی‌های غیر ضروری را غیرفعال کنید

برخی از ویژگی‌های دوربین، مانند تثبیت‌کننده تصویر یا حالت HDR، ممکن است باعث مشکلات فوکوس شوند. سعی کنید این ویژگی ها را به طور موقت غیرفعال کنید تا ببینید آیا توانایی دوربین برای فوکوس را بهبود می بخشد یا خیر.

 1. از زوم دیجیتال خودداری کنید

زوم دیجیتال می تواند کیفیت تصویر را کاهش داده و مشکلات فوکوس را تشدید کند. در عوض، از نظر فیزیکی به سوژه نزدیک‌تر شوید یا در صورت وجود از زوم اپتیکال استفاده کنید.

حل مشکل تاری دوربین گوشی با غیر فعال کردن زوم دیجیتال

 1. استفاده از برنامه‌های دوربین شخص ثالث

اگر برنامه دوربین پیش‌فرض گوشی شما به‌طور مداوم عکس‌های تار تولید می‌کند، از برنامه‌های دوربین شخص ثالث استفاده کنید. این برنامه‌ها اغلب ویژگی‌ها و تنظیمات دیگری را ارائه می‌کنند که می‌تواند به افزایش وضوح تصویر کمک کند.

 1. با یک عکاس حرفه ای مشورت کنید

اگر مشکل تاری دوربین با وجود تلاش برای راه حل های مختلف همچنان ادامه داشت، ممکن است مشکل سخت افزاری باشد. در چنین مواردی، جستجوی و کمک گرفتن از یک عکاس حرفه ای و یا یک تکنسین گوشی های موبایل یا تماس با پشتیبانی شرکت سازنده می تواند به تشخیص و تعمیر دوربین کمک کند.

نکات مهم در رفع تاری عکس دوربین گوشی

البته نکات دیگری وجود دارد که می توان با بررسی آن ها مشکل تاری عکس دوربین گوشی را تا حدودی برطرف کرد که به صورت مختصر توضیح خواهیم داد:

نکات مهم در رفع تاری عکس دوربین گوشی

 • از لرزشگیر داخلی دوربین استفاده کنید

بسیاری از تلفن های هوشمند مدرن مجهز به لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) یا لرزشگیر الکترونیکی تصویر(EIS)  هستند. این گزینه ها را در تنظیمات دوربین فعال کنید تا تاری ناشی از حرکات دست را کاهش دهید، به خصوص در شرایط کم نور.

 • حالت پشت سر هم را امتحان کنید

اگر گرفتن تصویر واضح از یک سوژه متحرک برایتان دشوار است، از حالت پشت سر هم استفاده کنید. با نگه داشتن دکمه شاتر، دوربین مجموعه ای سریع از عکس ها را می گیرد و شانس گرفتن عکس واضح را افزایش می دهد.

 • فوکوس و نوردهی را به صورت دستی تنظیم کنید

برخی از برنامه های دوربین کنترل های فوکوس و نوردهی دستی را ارائه می دهند. از این ویژگی ها برای داشتن کنترل دقیق بر روی نقطه کانونی و سطوح نوردهی استفاده کنید و مطمئن شوید دوربین دقیقاً در جایی که می خواهید فوکوس می کند.

حل مشکل تاری دوربین گوشی با تنظیم فوکوس و نوردهی دوربین به صورت دستی

 • از ویژگی «قفل فوکوس» استفاده کنید

اگر از یک سوژه ثابت می‌گیرید یا در یک محیط کنترل‌شده عکس می‌گیرید، می‌توانید از ویژگی «قفل فوکوس» که معمولاً در تنظیمات برنامه دوربین یافت می‌شود استفاده کنید. این ویژگی فوکوس را روی سوژه انتخابی قفل می کند و به شما امکان می دهد بدون نگرانی در مورد فوکوس مجدد دوربین، عکس را دوباره ترکیب کنید.

 • سیستم عامل گوشی هوشمند خود را به روز کنید

به روز نگه داشتن سیستم عامل گوشی هوشمند می تواند تأثیر مثبتی بر عملکرد دوربین داشته باشد. به‌روزرسانی‌های سیستم اغلب شامل بهینه‌سازی نرم‌افزار دوربین و رفع اشکال است که می‌تواند سرعت و دقت فوکوس خودکار را بهبود بخشد.

برای رفع مشکل تاری عکس دوربین گوشی شیائومی و دیگر خدمات سخت افزاری؛ روی عبارت تعمیرات گوشی شیائومی تهران کلیک کنید و یا از طریق صفحه اصلی سایت سفارش تعمیرات خود را به صورت آنلاین و در لحظه ثبت نمایید.
 • تنظیمات دوربین را به حالت پیش فرض بازنشانی کنید

اگر تنظیمات مختلفی را در تنظیمات دوربین خود انجام داده اید اما همچنان با مشکل فوکوس مواجه هستید، سعی کنید تنظیمات دوربین را به مقادیر پیش فرض خود بازنشانی کنید. این اقدام می‌تواند به حذف هرگونه درگیری یا پیکربندی نادرست که ممکن است باعث ایجاد مشکل تاری شود، کمک کند.

 • از ایجاد مانع در سنسور فوکوس خودکار جلوگیری کنید

برخی از تلفن های هوشمند دارای سنسورهای فوکوس خودکار هستند که در نزدیکی لنز دوربین قرار دارند. اطمینان حاصل کنید که انگشتان یا اشیاء دیگر مانع این حسگرها نمی شوند، زیرا آنها نقش مهمی در فوکوس دقیق دارند.

 • عکس گرفتن در حالت HDR

حالت محدوده دینامیکی بالا (HDR) می تواند به بهبود کیفیت تصویر کمک کند، به خصوص در شرایطی که نور کنتراست بالا دارد. با ترکیب نوردهی های متعدد، حالت HDR می تواند عکس هایی متعادل با جزئیات بهتر در مناطق روشن و تاریک ایجاد کند.

حل مشکل تاری دوربین گوشی با عکس گرفتن در حالت HDR

به یاد داشته باشید، عملکرد دوربین می تواند در بین مدل های مختلف گوشی هوشمند و سازندگان متفاوت باشد. این یک تمرین خوب است که ویژگی‌ها و تنظیمات دوربین خاص دستگاه خود را برای کشف گزینه‌های اضافی که ممکن است کیفیت تصویر را افزایش داده و تاری دوربین را کاهش دهند، کشف کنید.

سخن پایانی

تاری دوربین تلفن یک مسئله خسته کننده است که می تواند توانایی ما را برای گرفتن عکس های واضح و شفاف مختل کند. دلیل اصلی تاری دوربین، ناتوانی دوربین در فوکوس صحیح است که می تواند ناشی از عواملی مانند لنز کثیف، لرزش دست ها، نور کم یا برنامه های قدیمی دوربین باشد.

خوشبختانه، راه حل های متعددی برای رفع این مشکل وجود دارد، از کارهای تعمیر و نگهداری ساده مانند تمیز کردن لنز تا تکنیک های پیشرفته تر مانند تنظیم تنظیمات دوربین و استفاده از نور خارجی. با پیروی از این راه حل ها، کاربران گوشی های هوشمند می توانند بر مشکلات تاری دوربین غلبه کنند و عکس های خیره کننده ای را به راحتی ثبت کنند.

تعمیر گوشی هواوی ، ال جی، بلک بری، ایسوس و دیگر برندها، برطرف کردن مشکل عدم خواندن سیم کارت از سوی گوشی، تعویض باتری گوشی ، رفع مشکلات هنگ کردن ، تعویض ال سی دی گوشی ، تعویض دوربین گوشی ،بازیابی تنظیمات کارخانه سازنده، تعمیر گوشی آب خورده ، رفع مشکلات مربوط به اسپیکر، تعمیرات هارد گوشی ، رفع مشکل ریست شدن موبایل، تعویض گلس گوشی و  … از اصلی ترین خدماتی هستند که در حوزه تعمیر و عیب یابی تلفن های همراه در این مرکز ارائه می شوند.

سوالات متداول

 1. دلایل تاری عکس دوربین گوشی چیست؟

دلایل متعددی برای تاری عکس دوربین گوشی وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره کرد: مشکل فوکوس، مشکل عمق میدان، مشکل لرزش دست، لنز کثیف، حرکت سوژه، تنظیمات نامناسب دوربین و موارد دیگر اشاره کرد.

 1. راه حل برطرف کردن مشکل تاری عکس دوربین گوشی چیست؟

راه حل های متعددی را برای برطرف کردن مشکل تاری عکس دوربین گوشی وجود دارد که به عنوان مثال می توان به فعال کردن ضربه برای فوکوس، ثابت نگه داشتن دست، تمیز کردن لنز دوربین، افزایش نور محیط، بهبود تنظیمات دوربین گوشی، استفاده از برنامه های شخص ثالث گوشی و موارد دیگر اشاره کرد.

 1. نقش فوکوس کردن در تاری عکس دوربین گوشی چیست؟

اگر دوربین نتواند به درستی فوکوس کند، می تواند منجر به تار شدن تصاویر شود. اگر سیستم فوکوس خودکار به درستی کار نکند، یا اگر عکاس به صورت دستی روی ناحیه اشتباه فوکوس کند، ممکن است این اتفاق بیفتد.

4.7/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟