ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟

چگونه اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟

اگر کیفیت صدای تلفن همراه شما مانند روز اول نیست، احتمالا باید  بفکر تمیز کردن گوشی خود باشید. اسپیکر تلفن همراه یکی از قسمتهای بسیار ظریف دستگاه است. این قطعه مانند گلس گوشی می‌تواند در هر محیطی آلوده شود. قرار دادن دستگاه در جیب، کیف موجب می‌شود ذرات بسیار ریز به تدریج وارد بلندگوهای موبایل شوند. چنانچه گوشی موبایل خود را برای مدت طولانی تمیز نکنید، لایه‌های گرد و غبار بر روی سطح دستگاه می‌چسبند و در سوکت یا قسمت بلندگوها نفوذ می‌کنند. این موضوع موجب افت کیفیت صدای اسپیکر گوشی می‌شود. اما نگران نباشید. با تمیز کردن به موقع اسپیکر  می‌توانید کیفیت صدای گوشی خود را برای مدت طولانی تضمین کنید.

تعمیر موبایل

چرا باید اسپیکر تلفن همراه را به طور مرتب تمیز کرد؟

تمیز کردن منظم بلندگوی گوشی از نفوذ ذرات بسیار ریز گرد و خاک و آلودگی جلوگیری می‌کند. عدم رعایت این موضوع موجب تجمع بیشتر ذرات گرد و غبار و در نتیجه، از کار افتادن بلندگو گوشی می‌شود. علاوه بر این، ممکن است به هنگام تماس تلفنی با مشکلات صوتی مواجه شوید. شاید تصور کنید تمیز کردن این قطعه ظریف کار دشواری است. ما در این مطلب از تعمیرات موبایل به شما توضیح می‌دهیم که چگونه اسپیکر گوشی خود را تمیز کنید.

وسایل لازم جهت تمیز کردن بلندگوی گوشی موبایل

1-مسواک نرم

2-نوار چسب

3-الکل

4-خلال دندان

5-گوش پاک کن

6-اسپری هوای فشرده

7-اسپاجر

8-قلمو

وسایل لازم جهت تمیز کردن بلندگوی گوشی موبایل

روش اول: تمیز کردن اسپیکر موبایل با مسواک

 • قبل از شروع کار، دستان خود را بشویید. با انجام این کار آلودگی یا کثیفی‌های احتمالی از دست شما به گوشی منتقل نمی‌شود.
 • تلفن همراه خود را خاموش کنید.
 • اکنون با استفاده از یک مسواک نرم تمیز سطوح داخلی پورت‌های اسپیکر را به آرامی برس بزنید. دقت داشته باشید مسواک را در داخل پورت اسپیکر فرو نبرید. زیرا احتمال اینکه  لایه‌های گرد و غبار  به عمق بیشتری بروند و اسپیکر شما آسیب ببیند وجود دارد.

بهتر است مسواک را در جهت افقی از راست به چپ داخل پورت حرکت دهید. با قرار دادن مسواک کمی پایین‌تر یا بالاتر از درگاه اسپیکر، تارهای مسواک زاویه پیدا می‌کنند و بلندگوها بهتر تمیز می‌شوند.

 • بعد از چند حرکت رفت و برگشتی، مسواک را تمیز کنید.

در برخی مدلهای تلفن همراه، اسپیکر گوشی در قسمت بالای دستگاه و به صورت یک شکاف که درون آن یک پرده صوتی قرار دارد، است. برای تمیز کردن  این نوع اسپیکرها بهتر است از مسواک استفاده نکنید. همچنین، شما می‌توانید به همراه مسواک از میزان جزئی الکل استفاده کنید تا تمیزی به شکل بهتری انجام شود.

تمیز کردن اسپیکر موبایل با مسواک

روش دوم: تمیز کردن اسپیکر موبایل با چسب

با استفاده از یک چسب نواری با قدرت چسبندگی خوب می‌توانید خیلی راحت ذرات بسیار ریز آلودگی یا گرد و غبار را از اسپیکر گوشی بیرون بیاورید. چسب‌هایی که برای رنگ زدن دیوار به کار می‌روند یا خمیر بازی کودکان، گزینه‌های جایگزین خوبی هستند.

 • یک تکه از چسب را بریده و آن را رول کنید. (قسمت چسبنده بیرون رول باشد)
 • چسب را درون پورت‌های اسپیکر فرو ببرید و کمی صبر کنید تا ذرات کثیفی به خوبی جذب چسب شوند.

در صورت کثیف شدن نوار چسب، آن را با یک چسب نو عوض کنید.  این مرحله را تا جایی تکرار کنید که هیچ کثیفی بر روی نوار چسب نبینید. این نشان می‌دهد که قسمت زیادی از آلودگی‌ها از روی بلندگوها برداشته شده است. دقت داشته باشید که چسبندگی زیاد ماده چسبنده ممکن است به اسپیکر گوشی آسیب بزند.

تمیز کردن اسپیکر موبایل با چسب

روش سوم: تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوای فشرده

تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوای محبوس عمدتا توسط افراد حرفه‌ای  و تعمیرکاران با تجربه تلفن همراه انجام می‌شود. با این وجود، اگر شما نیز قصد دارید با یک روش سریع و راحت، بلندگوهای گوشی موبایل خود را تمیز کنید، ما آن را به شما آموزش می‌دهیم. اول از همه شما به یک اسپری هوا و قلمو نیاز دارید.

 • نی مخصوص را روی نازل قوطی هوای فشرده پیچ کنید.
 • نی را با فشار دادن نازل تست کنید. چنانچه در حین تست کردن متوجه شدید مقداری هوا از کناره‌های نازل خارج می‌شود، نی را سفت کنید.
 • نازل را در فاصله 1 سانتی متری از دهانه بلندگو نگه دارید.
 • هوای فشرده را با فشار جزئی نی در قسمت داخلی پورت‌ها بدمید. با این کار، ذرات گرد و غبار و کثیفی از داخل پورت بیرون می‌آیند.
 • ذرات گرد و غبار بیرون آمده از پورت‌ها را با یک قلمو پاک کنید. (در این مرحله می‌توانید از یک دستمال تمیز خشک نیز استفاده کنید)

تمیز کردن اسپیکر گوشی با اسپری هوای فشرده

روش چهارم: تمیز کردن اسپیکر موبایل با گوش پاک کن

 • گوش پاک کن را در قسمت بیرونی پورت‌های اسپیکر و با حرکت چرخشی بر روی سوراخ‌های اسپیکر بمالید. بهتر است این کار را با کمی فشار انجام دهید. چنانچه پورت اسپیکر بزرگ است، نوک گوش پاک کن را وارد شکاف کرده و آن را در جهت چپ و راست مالش دهید.
 • در صورت کثیف شدن گوش پاک کن آن را عوض کنید.
 • این کار را چندین بار تکرار کنید تا زمانی که هیچ آلودگی بر روی گوش پاک کن وجود نداشته باشد.

آغشته کردن گوش پاک کن با مقدار جزئی الکل تاثیر قابل توجهی در فرایند تمیز کردن بلندگوهای دستگاه دارد.

 

تمیز کردن اسپیکر موبایل با گوش پاک کن

روش پنجم: تمیز کردن اسپیکر موبایل با خلال دندان

 • خلال دندان را از سمت نوک‌دار آن وارد پورت اسپیکر کرده و با یک حرکت چرخشی از پورت خارج کنید.
 • به کمک یک پارچه تمیز توده‌های گرد و غبار و کثیفی را از روی خلال دندان بردارید.
 • این کار را تا جایی ادامه دهید که دیگر هیچ توده کثیفی بر روی خلال دندان وجود نداشته باشد.

تمیز کردن اسپیکر موبایل با خلال دندان

روش ششم: تمیز کردن اسپیکر موبایل از داخل دستگاه

 • درب پشتی گوشی را بردارید
 • با کمک باد ملایم سشوار به مدت چند ثانیه، داخل دستگاه را حرارت دهید.
 • یک ساکشن کاپ را به پشت گوشی بمالید. حرکت ساکشن باید در جهت پایین و به سمت خود شما باشد.
 • انتهای یک اسپاجر را بین دهانه محیطی دستگاه قرار دهید و آن را به طرف خود بکشید تا تکه پشتی بیرون بیاید.
 • قاب‌های فلزی بلندگوها را به کمک یک پیچ گوشتی فیلیپس شماره 3 باز کنید. برای بیرون آوردن اسپیکر می‌توانید از اسپاجر کمک بگیرید.
 • با استفاده از یک پارچه تمیز از جنس میکروفیبر که آغشته به الکل شده است، پاک کنید.
 • برای پاک کردن منافذ ریز بهتر است به آرامی داخل آنها فوت کنید.
 • اجازه بدهید اسپیکرها کاملا خشک شوند سپس آنها را در سر جای خودشان قرار دهید.

تمیز کردن اسپیکر موبایل از داخل دستگاه

چند نکته جهت سالم نگه داشتن اسپیکر گوشی

1-گوشی خود را در محیط‌های مرطوب مانند حمام نگه ندارید. این کار موجب نفوذ رطوبت به درون اسپیکر‌ها و پایین آمدن کیفیت صدای گوشی می‌شود.

2-سعی کنید به طور مرتب اطراف گوشی را با یک پارچه بدون پُرز تمیز کنید. حتی اگر کیفیت گوشی شما به خوبی روز اولش است، باز هم تمیز کردن منظم آن از تجمع توده‌های گرد و غبار و کثیفی جلوگیری می‌کند.

3-از یک قاب گوشی با کیفیت برای محافظت از تلفن هوشمند خود استفاده کنید.

کلام آخر

در انتهای این مطلب شما با روش‌های مختلف تمیز کردن اسپیکر گوشی آشنا شدید. تکنیک‌های گفته شده تقریبا برای تمام مدل‌های تلفن همراه کاربردی است. اما باید در انجام آنها دقت فراوانی داشته باشید. زیرا احتمال آسیب دیدن بلندگوهای موبایل وجود دارد.

چنانچه بعد از تمیز کردن گوشی، همچنان با مشکل مواجه هستید. می‌توانید با مرکز تعمیرات موبایل تماس گرفته و  مشکل کیفیت صدای گوشی خود را در کوتاه‌ترین زمان ممکن برطرف کنید.

 

پاسخ به سوالات متداول

1-با چه وسایلی می‌توان اسپیکر گوشی را تمیز کرد؟

مسواک نرم، گوش پاک کن، خلال دندان، اسپری هوای فشرده، ماده چسبنده مانند چسب نواری و…

2-چگونه می‌توان به کمک مسواک نرم اسپیکر گوشی را تمیز کرد.

مسواک را به آرامی و کمی پایین‌تر 0یا بالاتر) از درگاه اسپیکر در جهت افقی بر روی اسپیکر حرکت دهید. این کار را چندبار تکرار کنید تا ذرات آلودگی و کثیفی تقریبا از درگاه اسپیکر خارج شوند.

 

3-چگونه با یک خلال دندان اسپیکر موبایل را تمیز کنیم؟

نوک خلال دندان را به آرامی درون پورت اسپیکر وارد کرده و با یک حرکت آرام و بدون وارد کردن فشار از داخل پورت خارج کنید. ذرات چسبیده به خلال دندان را با یک دستمال تمیز پاک کنید. مجددا خلال دندان را درون پورت بلندگو‌ها برده و مراحل قبل را تکرار کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید که هیچ ذره ای به خلال دندان نچسبیده باشد.

 

4-چگونه به کمک ماده چسبنده اسپیکر گوشی را تمیز کنیم؟

یک قطعه از چسب نواری را جدا کنید. آن را به گونه‌ای رول کنید که قسمت چسبنده بیرون باشد. رول چسبنده را درون اسپیکر فرو برده و کمی فشار دهید. سپس ان را بیرون بیاورید. رول چسبنده را با یک چسب نو جایگزین کرده و مراحل قبل را آنقدر تکرار کنید تا هیچ ذره کثیفی بر روی چسب باقی نماند.

 

5-بهترین ماده چسبنده برای تمیز کردن اسپیکر گوشی چیست؟

چسب‌هایی که برای رنگ آمیزی دیوار استفاده می‌شوند و یا خمیر بازی کودکان بهترین گزینه برای تمیز کردن بلندگوهای موبایل هستند.

6-چگونه با استفاده از اسپری هوای فشرده اسپیکر موبایل را تمیز کنیم؟

نی مخصوص را بر روی قوطی هوای فشرده پیچ دهید. نی را در فاصله 1 سانتیمتری اسپیکر گوشی قرار داده و با فشار دادن آن، هوای فشرده را بر روی اسپیکر بدمید. به کمک یک پارچه تمیز بدون پُرز، ذرات ریز کثیفی و آلودگی را از سطح اسپیکر پاک کنید.

 

3.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟