ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

بررسی و قیمت هیتر تعمیرات موبایل و هویه تعمیر موبایل

بررسی و قیمت انواع هیتر و هویه تعمیر موبایل

موبایل های در دست ما دارای قطعات و بخش هایی هستند که به صورت برد و صفحات مدارچاپی طراحی شده اند. البته این قطعات در دیگر دستگاه ها نیز یافت می شوند، اما با توجه به حساسیت در تعمیرات سخت افزاری تلفن های همراه و تبلت ها لازم است که حتما نمونه های هیتر و هویه مخصوص تعمیرات موبایل با کیفیت بالا را استفاده کنید. این دستگاه ها برای خشک کردن، جدا کردن رنگ های لاک، ذوب کردن، پیش گرما و همین طور حرارت دادن به قسمت های خیلی کوچک مورد استفاده قرار می گیرند. در تمامی مراکز تعمیرات موبایل یکی از این دستگاه ها دیده می شود. یکی از ضروری ترین ابزار ها برای تعمیرات انواع گوشی ها و تبلت ها و برد های کوچک هستند. در هنگام خرید هیتر و هویه تعمیرات موبایل باید به چند مسئله دقت ویژه ای داشته باشید.

ایمنی اصل اولی است که ما روی آن تاکید داریم. متاسفانه بسیاری از مدل های موجود در بازار توسط برندهای مرجع و شناخته شده تولید نشده اند. استاندارد نیستند و از طرفی مصرف برق و تولید حرارت در آن ها با هم در تناقض است. یعنی صرفا پرمصرف و کم کاربرد هستند. می توانند سبب بروز آسیب به سخت افزار مربوطه شوند.

تعمیرات موبایل

راهنمای خرید هویه و هیتر تعمیرات موبایل

در تکنولوژی های جدید هیتر ها و هویه ها، امروزه از سیستم ضد استاتیک یا ESD-Safe استفاده می شود که این ویژگی سبب جلوگیری از افزایش دمای بیش از حد شده و جز فاکتور های کلیدی است که حتما باید در هنگام خرید هیتر و هویه به آن دقت داشته باشید. برخی از هیتر ها در حال حاضر ویژگی جلوگیری از ایجاد اتصال کوتاه و جریان بیش از حد نیز در خود جای داده اند که هر کدام از این ها قابلیت های مفید و مهمی هستند.

بخصوص اگر هنوز در انجام تعمیرات موبایل مبتدی هستید، قصد یادگیری و آموزش را دارید و یا این که خیلی آن را کار پرریسکی می دانید، بهتر است حتما مدل هایی با این امکانات را تهیه کنید تا دچار مشکل نشوید. به طور کلی هویه ها برای لحیم کردن، باز کردن لحیم قطعه ها روی برد و کنترل بخش های سخت افزاری استفاده می شوند. دارای یک نازل هستند که از آن حرارت و هوای داغ خارج و بخش مورد نظر را تحت تاثیر قرار می دهد. این دما آنقدر بالا است که می تواند خمیر قلع روی سخت افزار را ذوب کند.

در ادامه تعمیرکار قادر است که قطعه های روی برد را جداسازی کرده و یا این که آن ها را با همان حرارت لحیم کاری کند. در این دستگاه ها یک هویه شبیه به مدل های کلاسیکی که در خانه استفاده می کنید وجود دارد که می توان دمای روی نوک آن را تنظیم کرد. این مسئله بسیار در تعمیرات موبایل مهم است و قطعا نمی توان از هویه های معمولی استفاده کرد.

تشیخص کیفیت و انتخاب نازل هیتر و هویه تعمیر گوشی

نازل قسمت مهمی از پکیج سخت افزار هیتر و هویه برای تعمیرات گوشی ها می باشد. انتخاب سرنازل نیز همواره اهمیت زیادی برای تعمیرکاران مبتدی و حرفه ای دارد و در اشکال و انواع مختلف در بازار موجود هستند. این دستگاه ها را می توان به راحتی و با استفاده از پیچی که روی آن تعبیه شده است تعویض نمود. نازل ها در نمونه های بزرگ و کوچک قابل خریداری بوده و مدل کوچک آن برای کار با تراشه های ریز تر ایده آل هستند و به طبع از نازل های بزرگ تر برای گرم کردن برد ها و محدوده های بزرگ تر استفاده می شود.

همین طور در تمامی هویه ها و هیتر ها پرتاب باد اهمیت زیادی دارد. یعنی بسیاری از خریداران مبنای اصلی خود را روی این مسئله می گذارند. برخی از هیتر و هویه های موجود در بازار همان طور که گفتیم، میزان و پرتاب باد ضعیفی دارند و نمی توانند دمای محیط را به مقداری که می توان با آن روی برد تغییر ایجاد کرد و یا لحیم کاری نمود برسانند.

کم ترین میزان شدت خروجی که برای این دستگاه ها در نظر گرفته می شود 20 لیتر بر دقیقه خواهد شد. منطقی است که شما در تمامی شرایط حرارت خیلی بالا و مداوم نمی خواهید، در نتیجه به سراغ هیتر و هویه ای بروید که امکان تغییر دما را می دهد. فرض کنید که می خواهید روی یک برد را لحیم کاری کنید یا روی آن تغییرات ایجاد کنید. اگر میزان دما به حدی بالا برود که کل محیط ذوب شود چطور؟ یا این که قطعات از جای خود کنده شوند و نیاز باشد تمامی آن ها را لحیم کنید؟

تشیخص کیفیت و انتخاب نازل هیتر و هویه تعمیر گوشی

کاربرد هر کدام از قطعات پکیج هیتر و هویه

هر هیتر دارای یک پایه برای قرار دادن هویه و یک اسفنج برای تمیز کردن سر آن است. معمولا از این دستگاه برای لحیم و حرارت دادن به قطعات الکتریکی استفاده می شود و قادر است که دمایی در محدوده 100 تا 480 درجه سانتی گراد تولید کند. درجه حرارت را می توان تنظیم کرد و برای تنظیم دمای نازل ولوم یا صفحه کلید LED روی دستگاه نازل قرار می گیرد. زمانی که دما به حد مورد نیاز برسد دستگاه با آلارم و یا چشمک نور این مسئله را به شما اطلاع می دهد. هیتر برای جدا نمودن قطعات الکتریکی مانند SMD روی برد استفاده می شود.

نازل یکی از خروجی های دستگاه است و مانند سشوار عمل می کند. این بخش هوای گرم را به بیرون منتقل کرده و معمولا از آن ها برای مونتاژ و یا دمونتاژ قطعه های کوچک استفاده می شود.

هوایه ها نیز به دستگاه متصل بوده و دمای آن را می توان با ولوم تغییر داد. شما نمی توانید مدل های معمولی هویه را بخرید چون امکان تنظیم دمای نوک آن ها وجود ندارد و با استفاده از هویه های مخصوص تعمیر موبایل شما می توانید لحیم کاری برد های الکترونیکی حساس را در کم ترین زمان ممکن انجام دهید.

هیترهایی با قابلیت کنترل دما و زمان گرم کردن

امروزه و برخلاف گذشته نه چندان دور هیتر ها را می توان با سیستم کنترل دما خریداری نمود. در این دستگاه ها شما می توانید دمای دستگاه را متناسب با نیاز خود تغییر دهید. قبل از خرید هیتر و هویه حتما به این مسئله توجه کنید که آیا دستگاه مربوطه این قابلیت را در خود جای داده است؟ دقت دمای مناسب روی این دستگاه ها به طور تقریبی 10 درجه سانتی گراد می باشد. حتما نوشته های روی این دستگاه ها را چک کنید. به علامت استاندارد CE و تاییدیه های سازمان های جهانی نظارتی توجه داشته باشید. سعی کنید مدل هایی را خریداری کنید که دارای گارانتی باشند.

پیش از این که یک هویه جدید بخرید باید مطلع شوید که چه مدت طول می کشد نوک هویه و یا دسته هیتر به خوبی گرم شود. همیشه مدل هایی را انتخاب فرمایید که در زمان کم تری گرم و داغ می شوند. این مسئله باعث می شود در زمان صرفه جویی شده و قابلیت بازگردانی دما در صورت عدم استفاده نیز اهمیت دارد. مثلا فرض کنید که بخشی از برد را تعمیر می کنید و دستگاه را خاموش کرده اید، برای این که عکس العمل در این شرایط اهمیت زیادی دارد، مدل هایی را خریداری کنید که زود دمای لازم را به شما باز می گردانند که اصطلاحا به آن قابلیت ریکاوری در هیتر و هویه می گویند.

بررسی و مقایسه قیمت مدل های مختلف هیتر و هویه

در این قسمت به بررسی و مقایسه 5 مدل از بهترین و مهم ترین هیتر و هویه های موجود در بازار ایران می پردازیم. این هیترها از نظر توان مصرفی و محدوده دمایی با یکدیگر متفاوت هستند. در ادامه با تعمیرات موبایل همراه باشید.

  • هیتر و هویه یاکسون Yaxun YX-878D plus

این مدل یکی از محبوب ترین نسخه های موجود در بازار است که با توان مصرفی 550 وات و محدوده دمایی هویه 200 تا 480 درجه سانتی گراد و محدوده دمایی هیتر 100 تا 450 درجه سانتی گراد عرضه می شود. قیمت آن در حال حاضر در بازار ایران حدودا 1.200.000 تومان می باشد. اکثر مدل های موجود در بازار مشابه همین سری ساخت کشور چین هستند و شرکت سازنده آن ها نیز برند Yaxun نام دارد.

همچنین بخوانید : آموزش کار با هیتر در تعمیرات موبایل

از این دستگاه می توان برای داغ کردن محدوده های کوچک، خشک کردن، آب کردن و ضدعفونی کردن و گندزایی استفاده کرد. این ابزار جز پرمصرف ترین ها در بازار است و در عرض کم 3 تا  ثانیه سرد خواهد شد. همین طور شدت تولید هوای گرم آن 100 لیتر بر دقیقه است و می تواند پاسخگوی تممی نیازهای شما باشد.

هیتر و هویه یاکسون Yaxun YX-878D plus

  • هیتر و هویه تعمیرات موبایل مدل 952 شرکت Gordak

این مدل نیز وزن بیشتری نسبت به سری قبلی دارد و توان مصرفی آن نزدیک به 270 وات است. محدوده هیتر در 100 تا 450 درجه و محدوده هویه نیز بین 200 تا 480 درجه سانتی گراد است. این محصول نیز قیمتی معادل 2.000.000 تومان در بازار ایران دارد و توسط برند Gordak طراحی شده است. می توانید از آن برای تعمیر سخت افزاری انواع موبایل ها حتی در سطح حرفه ای استفاده کنید. ظرفیت هوای گرم آن نیز 0.3 تا 24 لیتر بر هر دقیقه خواهد بود و به طور کلی دستگاه اصلی به همراه نازل، هویه، پایه نگه دارنده نازل، پایه هویه و کابل برق و 4 سری نازل جریان عرضه می شود.

هیتر و هویه تعمیرات موبایل مدل 952 شرکت Gordak

  • هیتر و هویه شرکت کوییک مدل +Quick 706W

این مدل توان مصرفی 580 واتی داشته و محدوده حجم هوای هیتر آن 100 لیتر بر دقیقه و محدوده دمای آن نیز 200 تا 480 درجه سانتی گراد است. وزن آن نسبت به مدل های دیگر بیشتر بوده و در رده نیمه حرفه ای قرار می گیرد. صفحه نمایش دیجیتال بزرگی روی این دستگاه تعبیه گردیده که قابلیت تنظیم دمای هیتر را داراست. کنترل دما نیز به دو حالت دیجیتال و آنالوگ انجام می گردد. این مدل قیمتی معادل 2.800.000 تومان دارد.

  • هیتر و هویه شرکت کوییک مدل +Quick 706W
  • هویه سری دیجیتال کوییک مدل Quick 203H

به سراغ مدل های گران تر می رویم. این مدل داریا محدوده دمایی بالاتر یعنی 50 تا 600 درجه سانتی گراد بوده و به همراه صفحه دیجیتال، دکمه های کنترلر دما و همین طور نازل بزرگ و هیتر فوق العاده قدرتمند عرضه می شود. جز گزینه های نیمه حرفه ای و رو به خوب است و می تواند برای استفاده های حرفه ای نیز در برخی شرایط گزینه مناسبی باشد.

هویه سری دیجیتال کوییک مدل Quick 203H

  • هیتر هویه مدل Quick 712

در نهایت یکی از گران ترین، حرفه ای ترین و محبوب ترین مدل هایی که لازم دیدیم در مورد آن صحبت کنیم سری 712 ساخته شرکت کوییک می باشد که با کیفیت اورجینال و محدوده دمایی 50 تا 500 درجه سانتی گراد و قیمت 13.000.000 میلیون تومانی در بازار ایران عرضه می شود. البته برخی شرکت ها این هویه و هیتر را ممکن است بدون گارانتی و تضمین با قیمت کم تری عرضه کنند و در نهایت باید به عنوان تکمیل مشخصات فنی این دستگاه بگوییم که حجم هوای تولیدی توسط آن 120 لیتر بر دقیقه بوده و توان مصرفی آن نیز 1200 وات است. این مدل در سطح حرفه ای قرار گرفته و می توان از آن برای تعویض ال سی دی، باتری، برد و… استفاده کرد.

موارد مهم  استفاده از هیتر در تعمیرات موبایل

هیتر کاربرد های زیادی دارد و با بهره گیری از آن می توان مونتاژ قطعات SMD، شارژ قلع قطعات، مونتاژ پایه های آی سی و میکروکنترلر ها و همین طور کنترل اتصال پایه هابه دلیل زیاد بودن قلع را انجام داد. همین طور شما می توانید در برد های سخت افزاری کار لحیم کاری با هیتر و مایع فلاکس را نیز انجام دهید و عموما این دستگاه ها تا محدوده دمایی 400 درجه سانتی گراد هم پیش می روند. توجه فرمایید که نگه داری از این دستگاه  نظافت دوره ای آن اهمیت زیادی دارد. همین طور احتیاط لازم در هنگام استفاده از آن را در نظر داشته باشید.

به هر حال یک هویه می تواند سبب آتش سوزی و یا بروز آسیب های سخت افزاری جدی به قطعات جانبی، برد ها و دستگاه ها شود. در نتیجه اگر تعمیرکار موبایل هستید، حتما خسارات وارده بر لوازم مشتریان را در هنگام کار با آن در نظر داشته باشید. در مواقعی که تعمیرگاه را ترک می کنید حتما هویه، هیتر و نازل را از کار انداخته و باید بدانید که هر کدام از آن ها دستگاه های الکتریکی هستند که ممکن ست به دلیل عدم کارکرد صحیح و یا نوسان برقی دچار مشکل و آتش سوزی شوند.


ممنون که تا پایان با ما همراه بودید. مرکز تعمیرات موبایل ارائه دهنده خدمات تعمیر گوشی موبایل در انواع مدل ها و برند ها می باشد. شاخص ترین خدمات مرکز تعمیرات موبایل عبارت اند از : تعمیر گوشی آیفون ، تعمیر گوشی سامسونگ و تعمیر گوشی هواوی . برای ثبت درخواست تعمیرات گوشی خود کافی است بر روی لینک آن کلیک کنید. شما تا تحویل گوشی سالم خود فاصله ای ندارید.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟