ثبت درخواست تعمیرات ثبت درخواست تعمیرات تماس : 02166487400

مشکلات چک فیس (فیس چک ایدی) در آیفون و روش های برطرف کردن آن

مشکلات فیس آی دی (face id) در آیفون

آیفون های اپل گوشی های هوشمند بسیار پیشرفته ای هستند و افراد زیادی را در سراسر دنیا مجذوب خود کرده اند. این گوشی ها ساختار باکیفیتی دارند با این وجود باز هم ممکن است دچار مشکلات و خرابی های نرم افزاری و سخت افزاری شوند که شما را وادار می کنند به یک متخصص یا مرکز تعمیرات موبایل مراجعه کنید.

به طور مثال اگر گوشی آیفون شما در اثر سهل انگاری از دست شما بیوفتد و یا صفحه نمایش آن به صورت نا صحیح تعویض شود، ممکن است فیس آیدی عملکرد درستی نداشته باشد. در واقع اپل به مناسبت دهمین سالگرد رو نمایی از ایفون های خود به طور رسمی ایفون ایکس را معرفی کرد. در اپل ایکس دکمه هوم یا اپل تاچ حذف شده است. در این صورت اسکن اثر انگشت امکان پذیر نیست. به همین دلیل از ویژگی فیس ‌آی‌ دی رو نمایی کرد.

تعمیر گوشی آیفون : تعمیرات گوشی ایفون : تعمیر موبایل آیفون

چک فیس چگونه کار می‌کند؟

فناوری چک فیس با استفاده از نور مادون قرمزی که انسان نمی تواند ببیند چهره افراد را اسکن می کند. این فناوری بر روی جزئیات اطراف چشم‌ها، بینی و دهان شما متمرکز می شود و هر گونه مانع در این نقاط باعث می شود اسکن چهره به درستی انجام نشود. همچنین هنگام اسکن چهره چشمان شما باید کاملا باز باشد و به دوربین نگاه کنید. فاصله دوربین از چهره هنگام اسکن باید حدود 25 تا 50 سانتی متر باشد. یعنی اگر با چشمان پف کرده پس از بیدار شدن از خواب یا گریم صورت بخواهید قفل گوشی را باز کنید احتمالا باز نمی شود.  داده های این تصویر اسکن شده به ریاضی تبدیل می شود. این فناوری در قسمت بالای گوشی قرار گرفته شده است. این داده های ریاضی در گوشی شما ذخیره می شود اما هیچ نسخه پشتیبانی از ان ها گرفته نمی شود. به عبارت دیگر قابلیت فیس آیدی آیفون یک تصویر سه بعدی از چهره شخصی که گوشی را جلوی صورت خودش گرفته ثبت می کند سپس با تصویری که قبلا توسط صاحب گوشی در حافظه آیفون اسکن و ذخیره شده مقایسه می‌شود. اگر دو تصویر با یکدیگر مطابقت داشت قفل گوشی باز می شود.

تفاوت فیس ‌آی‌ دی اپل و ایفون نسبت به نسل قبل

در تکنولوژی های قبلی یک تصویر دو بعدی از جزئیات چهره افراد اسکن می شد. به همین دلیل با قرار دادن یک عکس ساده سیستم تشخیص چهره گول میخورد و قفل گوشی باز می شد اما در سری جدید جزئیات به صورت سه بعدی اسکن و ذخیره می شود و با تصویر سه بعدی مبنا مطابقت داده می شود. به همبن دلیل چندین سنسور مختلف روی گوشی نصب شده است. از مهم ترین این سنسور ها می توان TruDepth که وظیفه الگوبرداری سه بعدی از جزئیات تصویر شخص و سنسور Light Projector که در محیط های تاریک به سمت چهره اطراف نور ساطع می کند تا تصویر سه بعدی دریافت شود را نام برد.

آیا میزان نور در تشخیص چهره ( چک فیس ) اهمیت دارد؟

همان طور که گفتیم این فناوری از نور مادون قرمز استفاده می کند تا چهره افراد را اسکن کند از این رو داخل یا خارج منزل همچنین تاریکی یا روشنی محیط تاثیری ندارد. البته اگر لنز دوربین در مقابل نور مستقیم خورشید یا نوری شدید از یک منبع طبیعی قرار گیرد ممکن است قابلیت تشخیص چهره با مشکل مواجه شود. به عبارت دیگر اختلاف خیلی زیاد نوری اسکن چهره را دچار مشکل می کند.

آیا عینک آفتابی برای فیس ‌آی‌ دی مشکلی ایجاد می‌کند؟

این مسئله به نوع عینک افتابی بستگی دارد. برخی مدل های عینک افتابی باعث عدم کارکرد فیس ای دی می شوند یعنی به گونه ای طراحی شده اند که پرتو IR را به طور کامل برای اسکن چشم شما مسدود می‌کند و برخی دیگر حتی با وجود لنز های پلاریزه هم می توانند اسکن چهره را به درستی انجام دهند.

البته طراحان عینک های افتابی احتمالا به زودی موفق به تولید عینک هایی می شوند که در عملکرد اسکن چهره هیچ اختلالی ایجاد نمی کنند.

چه موقع در تشخیص چهره لازم است رمز عبور را تغییر دهیم؟

گاهی ممکن است گوشی را به گونه ای مقابل چهره خود قرار دهید که مغایر با اسکن اولیه باشد در این صورت سنسور تشخیص چهره نمی تواند به درستی عمل کند. در این مواقع زاویه گوشی را کمی به اطراف یا پایین و بالا تغییر دهید و مجدد اسکن کنید.

تنها زمانی نیاز به رمز عبور دارید که سنسور تشخیص چهره 5 بار چهره شما را اسکن کند اما مطابقت نداشته باشد و یا این که 48 ساعت متوالی قفل گوشی را باز نکرده باشید. اگر شارژ باتری آیفون از 10٪ به پایین باشد یا فرمان از راه دور توسط شما در گوشی دریافت شده باشد. همچنین گاهی ممکن است چهره خود را تغییر داده باشید مثلا ریش های خود را اصلاح کنید در این صورت هم لازم است از رمز عبور برای باز کردن قفل گوشی استفاده کنید و داده های اسکن چهره را به روز رسانی کنید.

راهکارهای رفع مشکل فیس ‌آی‌ دی

عوامل مختلفی منجر به اختلال درعملکرد تشخیص چهره می شود که مشکلاتی را به همراه دارد.گاهی کثیف بودن و وجود گرد و غبار روی سنسور تشخیص چهره باعث می شود فیس ای دی با شکست رو به رو شود. پس در ابتدا با کمک یک پنبه یا دستمال سنسور تشخیص چهره که در جلو و بالای گوشی تعبیه شده است را تمیز کنید. در میان سنسور های تشخیص چهره یک لنز اختصاصی به اسم True Depth در گوشی های ایفون وجود دارد جزئیات چهره کاربر را در حالتی سه بعدی اسکن می کند. حال مجدد امتحان کنید. اگر مشکل اسکن تشخیص چهره باز هم با مشکل مواجه شد راه حل دوم را امتحان کنید

گاهی مشکلات فیس ای دی هم مانند خیلی از اختلالات گوشی و کامپیوتر با یک خاموش روشن کردن ساده رفع می شود. پس این راهکار را امتحان کنید.

چگونه فیس ایدی را فعال کنیم؟

چگونه فیس ایدی ایفون ۱۳ را فعال کنیم و … ؟ به این صورت که از منوی Settings گزینه ی Face ID & Passcode را انتخاب کنید. در این مرحله باید پسورد ایفون خود را وارد کرده و گزینه های فیس ای دی را غیر فعال کنید. سپس باید آیفون را ری استارت کنید و دوباره مجدد وارد بخش Setting و Face ID & Passcode شوید و گزینه های فیس آیدی را فعال کنید. اگر مشکل رفع نشد راهکار های دیگر را امتحان کنید.

روش دیگری که می تواند اختلالات فیس ای دی را رفع کند ریست کردن فیس ایدی است. پس از ریست دوباره مراحل اسکن چهره را انجام دهید. به این صورت که از منوی Settings گزینه ی Face ID & Passcode را انتخاب کنید پس از وارد کردن رمز عبور گزینه ی Reset Face IDرا انتخاب کنید. در این مرحله باید مجدد از بخش Reset Face ID گزینه ی Set Up Face ID و سپس  Get Started را بزنید و بر اساس فاصله ای که قبلا گفتیم چهره خود را اسکن کنید. در اکثر مواقع با این روش مشکل پیش آمده رفع می شود.

دقت کنید همیشه باید جدید ترین نسخه سیستم عامل  و اپدیت هایی که منتشر می شود را روی گوشی خود نصب کنید تا مانع ایجاد هر گونه اختلال در عملکرد آن شوید. برای اطلاع از انتشار اپدیت جدید باید از قسمت  Settings وارد بخش General شده و گزینه های  Software Updateو سپس Download & Install را بزنید تا اپدیت دانلود و نصب شود. برای این مراحل باید اتصال اینترنت گوشی را فعال کرده و حداقل 60 درصد شارژ داشته باشد همچنین در حین انجام مراحل دانلود و نصب اپدیت از گوشی استفاده نکنید. پس ار اتمام اپدیت گوشی به طور خودکار ریست می شود .فیس ایدی را چک کنید و در صورت عدم عملکرد باید مرحله ریست فیس ای دی را تکرار کنید.راهکارهای رفع مشکل فیس ‌آی‌ دی

راه حل بعدی ریست تمام تنظیمات آیفون است . با این روش تمامی تنظیماتی که شخص روی گوشی اعمال کرده حذف می شود اما عکس، فیلم، برنامه و مخاطبین و غیره حذف نمی شود و گوشی به تنظیمات کارخانه بر میگردد. برای این روش از منوی Settings وارد بخش General شده و گزینه Reset سپس Reset All Settings را بزنید. در این مرحله باید پسورد گوشی را وارد کنید و مجدد گزینه Reset All Settings را بزنید. پس از ریست شدن گوشی مجدد تنظیمات فیس ای دی را فعال کنید. با قفل کردن دستگاه فیس ای دی رو تست کنید.

اگر بعد از این که تلفن را اپدیت کردید مشکلاتی در فیس ای دی به وجود آمد باید دستگاه را به اپدیت قبلی بر گردانید. معمولا بازگردانی اپدیت قبلی توسط ای تیونز یا ای کود انجام می شود. در ای تیوز ابتدا باید گوشی را به کامپیوتر متصل کنید و برنامه ایتیوز را روی آن نصب کنید و بک اپ ای تیوز را هم روی ان ذخیره کنید. پس از اجرای برنامه و شناسایی گوشی گزینه Restore را بزنید. پس اتمام مراحل، گوشی را از کامپیوتر جدا کرده و فیس ‌آی‌ دی را مجدد تنظیم کنید.

اگر تمامی مراحل بالا را امتحان کردید و مشکل رفع نشد این راهکار را پیشنهاد می کنیم . به این صورت که آیفون را ریست فکتوری کنید. دقت کنید با این روش تمامی تنظیمات شخصی که وارد گوشی کرده اید همچنین اطلاعاتی مانند عکس، فیلم، مخاطبین، برنامه ها و غیره به طور کامل حذف می شود و گوشی به تنظیماتی که کارخانه روز اول اعمال کرده بر می گردد. قبل از این مراحل حتما از اطلاعاتتان بک اپ بگیرید. برای این کار از بخش  Settings وارد General شده و گزینه Reset سپس Reset all Content & Settings  را بزنید. حال باید پسورد گوشی را وارد کرده و روی گزینه Reset All Content & Settings کلیک کنید. در این مرحله فیس ای دی را تنظیم کنید .

اگر تمامی مراحل فوق را امتحان کردید و نتیجه ای نداد احتمالا مشکل سخت افزاری است. که در این صورت باید به تعمیرکاران مجرب و یا نمایندگی های مجار مراجعه کنید تا کار تعمیرات را برای شما انجام دهند.


5/5 - (2 امتیاز)

1 دیدگاه

  1. پریسا گفت:

    سلام/گزینه فیس ایدیم از کار افتاده ریست کردم ولی دیگ گزینه های بالایی و ست اپ فیس ایدیش کار نمیکنه خاموش شده روشن نمیشه دلیلش چیه؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

WeCreativez WhatsApp Support
اگر سوالی دارید بصورت 24 ساعته پاسخگوی شما هستیم.
👋 سلام، چطور میتونم کمکتون کنم ؟